jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

Uroczyste obchody Święta Niepodległości

Dodano: 2016-11-14

Uroczyste obchody Święta Niepodległości

W tym roku mija 98. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dzień 11 Listopada przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami. W tym dniu pamiętamy szczególnie o tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie.  
 
Tegoroczne obchody święta rozpoczęły się złożeniem kwiatów w miejscach pamięci poległych za wolność ojczyzny. Wójt Gminy Brenna Jerzy Pich wraz z małżonką, Przewodniczącym Rady Gminy Marcinem Janasikiem oraz radną Magdaleną Myśliwiec, odwiedzili pomniki oraz groby znajdujące się na ternie naszej gminy. Kwiaty złożono: na cmentarzu przy pomniku ofiar wojny poległych w walce o wolność państwa polskiego (Górki Wielkie), przy pomniku ofiar faszyzmu poległym za wolność ojczyzny (Górki Małe), przy pomniku pamięci Żołnierzy Oddziału Partyzanckiego AK Wędrowiec (Brenna Ośrodek Zdrowia), przy pomniku jeńców włoskich i mieszkańców Brennej spalonych żywcem przez hitlerowców (Brenna Centrum za Starym Kinem) oraz na cmentarzu katolickim przy pomniku poległych w walce o wolność i polskość ziemi (Brenna Centrum).
 
Główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 nabożeństwem ekumenicznym w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Apostoła Bartłomieja w Brennej. Nabożeństwo odprawili wspólnie wszyscy księża Gminy Brenna. Głos zabrał również Wójt, który podziękował za zaangażowanie społeczności w tak ważne, narodowe święto. Jak co roku uroczystość uświetniły swoim występem połączone chóry: Magnificat oraz Benedictus. Wystąpiły również: dziecięcy chór „Świetliki” oraz Dziecięcy Zespół Regionalny „Mała Brenna”.
Po nabożeństwie w asyście orkiestry udano się na cmentarz ewangelicki, gdzie złożono wiązanki kwiatów na grobie Karola Heczki. W imieniu mieszkańców Gminy Brenna kwiaty złożyli: Wójt Gminy Brenna, Przewodniczący Rady Gminy, radni powiatu oraz gminy, przedstawiciele grona pedagogicznego, członkowie Towarzystwa Miłośników Brennej i Górek "Jodła" oraz strażacy z Brennej Centrum, Brennej Leśnicy i Górek Wielkich.
 
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy w ten wyjątkowy dzień uczestniczyli w uroczystościach.
 
Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

2018-03-31

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę wielu radosnych chwil przepełnionych miłością i wzajemną życzliwością. Niech tajemnica Zmartwychwstania Pańskiego wzmocni wiarę, rozproszy niepokoje, przywróci nadzieję. Zdrowych, pogodnych i prawdziwie rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy. Wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch czytaj więcej »

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

2018-03-13

Ciekawy artykuł dotyczący naszego regionu można przeczytać na portalu Samorządowym. Link w artykule. czytaj więcej »

 
XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

2018-03-12

W dniu 11 marca 2018 r. w Brennej na stoku narciarskim „Pod Starym Groniem”, przy sprzyjającej aurze i w bardzo miłej atmosferze, odbyły się XX Zimowe Igrzyska Abstynentów Brenna 2018. czytaj więcej »

Młodzież zapobiega pożarom

Młodzież zapobiega pożarom

2018-03-02

2 marca w sali sesyjnej w Urzędzie Gminy Brenna odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. czytaj więcej »

 
Zimowy krajobraz na papierze

Zimowy krajobraz na papierze

2018-02-28

W środę 28 lutego 2018 w sali sesyjnej Urzędu Gminy Brenna odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w gminnym konkursie plastycznym „Zimowy krajobraz”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Brennej. czytaj więcej »

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

2018-02-26

Spotkanie z dziennikarką PORTALU SAMORZĄDOWEGO, Katarzyną Domagała-Szymonek. czytaj więcej »

 
GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

2018-02-22

W dniu 19.02.2018r. na sali sesyjnej Urzędu Gminy w Brennej odbyła się „Giełda Partnerstw” w ramach projektu „Brenna Písečná – wspólny start”. czytaj więcej »

O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

 
Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

 
Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »