jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

Breńskie Kierpce Najlepszym Biegiem Anglosaskim w Polsce!

Dodano: 2016-12-02

Breńskie Kierpce Najlepszym Biegiem Anglosaskim w Polsce!

 
Każda kolejna edycja Biegu o Breńskie Kierpce, a zorganizowano już cztery, pokazuje że reaktywacja tej imprezy była bardzo dobrą decyzją. Ta zapadła na przełomie 2012/2013, kiedy to z pomysłem wskrzeszenia biegowej rywalizacji w Brennej, w Ośrodku Promocji Kultury i Sportu Gminy Brenna pojawili się trzej zapaleni biegacze z naszej gminy – Zygmunt Greń, Błażej Mendrek i Tomasz Dybczyński. Panowie wyszli z inicjatywą zorganizowania biegu górskiego na dystansie 15,3 km, co spotkało się z pozytywnym odzewem ze strony osób odpowiedzialnych za organizację imprez.
 
Tak właśnie zapoczątkowano nową, piękną historię biegu, która „pisana” jest do dnia dzisiejszego. Każda dotychczasowa edycja imprezy przyciągała na start coraz więcej zwolenników biegów górskich. Premierowy bieg ukończyły 162 osoby, tegoroczny 395 biegaczy i biegaczek.
 
Do Brennej przyciąga ich rodzinny klimat imprezy, trudna, ale bardzo malownicza trasa oraz dobra organizacja. Tegoroczny bieg był najbardziej udanym w swojej 4-letniej historii, o czym świadczą otrzymane na Wielkiej Gali Biegów Górskich nagrody. Pierwszą z nich jest Złota Kozica, wyróżnienie przyznane dla Najlepszego Biegu Górskiego w Stylu Anglosaskim w Polsce w 2016 r. oraz wysokie
6 miejsce w ogólnej klasyfikacji wszystkich biegów górskich w Polsce w minionym sezonie, a warto dodać, że zorganizowano ich aż 176! Breńskie Kierpce zostały także uhonorowane Pucharem Wojewody Śląskiego dla Najlepszego Biegu Górskiego zorganizowanego w Województwie Śląskim w 2016 r. Otrzymanie pierwszej ze wspomnianych nagród wiąże się także ze wzrostem rangi biegu w Lidze Biegów Górskich, bowiem przyszłoroczna impreza będzie wliczana do najwyższej z możliwych kategorii biegów – M, do której zaliczane są m.in. imprezy rangi Mistrzostw Polski seniorów, zdobywcy Złotych Kozic czy biegi z miejsc 1-5 klasyfikacji generalnej głosowania na Najlepszy Bieg Górski.
 
Przykład Biegu o Breńskie pokazuje, że rynek biegowy potrzebuje nie tylko dużych biegów ulicznych, ale również mniejszych biegów o niepowtarzalnym klimacie, zróżnicowanej trasie, biegów w których można się zmierzyć ze swoimi słabościami w otoczeniu pięknej przyrody i malowniczego górskiego terenu. Pokazuje również, że w małej miejscowości można zorganizować imprezę sportową, która zapadnie w pamięci wielu biegaczy, nie tylko amatorów, ale i tych którzy biegają dla wyników.
 
Zdjęcie z Wielkiej Gali Biegów Górskich - Andrzej Tomczyk - Liga Biegów Górskich DARE2B.
Źródło: www.brenna.org.pl
Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

 
5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

 
Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »

25 lat „Kotarzan”

25 lat „Kotarzan”

2017-10-23

W październiku Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie” świętowała 25-lecie swojego istnienia. Ktoś może powiedzieć, że to niewiele, bo są zespoły, które mają staż znacznie dłuższy - 50, 70 lat. Jednak przez ćwierć wieku można zrobić naprawdę wiele. To aż 25 lat wkładu zespołu w zachowanie dziedzictwa kulturowego Brennej i Górek, poprzez prezentację śpiewów, tańców, strojów oraz scenek rodzajowych naszego rodzaju. czytaj więcej »

 
Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

2017-10-16

Środowisko kolarskie jest kolejnym, które dostrzegło ogromny potencjał Gminy Brenna, stąd wizyta przedstawicieli Polskiego Związku Kolarskiego na czele z prezesem Dariuszem Banaszkiem, a także byłych zasłużonych kolarzy szosowych m.in. Ryszarda Szurkowskiego w Urzędzie Gminy w Brennej. czytaj więcej »

Nagrody dla nauczycieli

Nagrody dla nauczycieli

2017-10-14

Niebawem przypada Święto Edukacji Narodowej nazywane również Dniem Nauczyciela. W związku z jego obchodami jak co roku podczas sesji Rady Gminy wręczone zostały Nagrody Wójta dla przedstawicieli grona pedagogicznego naszej gminy. czytaj więcej »

 
Pumptrack dla każdego!

Pumptrack dla każdego!

2017-09-12

Uwieńczeniem realizacji transgranicznego projektu unijnego, było uroczyste spotkanie w dniu 6 września 2017 r. mieszkańców pogranicza z Polski i Czech na nowopowstałym torze pumptrack w Brennej przy ulicy Góreckiej 224. czytaj więcej »

2. Bieg na Bucze

2. Bieg na Bucze

2017-09-12

W drugi weekend września odbyła się kolejna edycja Biegu na Bucze. W czasie tegorocznej imprezy odbyły się również biegi dla dzieci i młodzieży, w których wystartowało ponad 70 osób. Rywalizacje młodych adeptów biegania odbyły się przed południem, dlatego wszyscy, z uczestnikami biegu głównego na czele, mogli kibicować młodym biegaczom. czytaj więcej »

 
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

2017-09-04

1 września 2017 w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Górkach Małych miała miejsce inauguracja roku szkolnego oraz otwarcie nowego obiektu przedszkola, związanego z realizacją projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. czytaj więcej »

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

2017-08-30

27 sierpnia 2017 r., w gminie Brenna odbyły się "XXVIII Dożynki Ekumeniczne". W tradycyjnym korowodzie uczestniczyło ponad 60 rolników i przedsiębiorców. Gazdami byli Państwo Karina i Zdzisław Zbijowscy z Górek Wielkich. czytaj więcej »