jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

25 lat „Kotarzan”

Dodano: 2017-10-23

25 lat „Kotarzan”

W październiku Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie” świętowała 25-lecie swojego istnienia. Ktoś może powiedzieć, że to niewiele, bo są zespoły, które mają staż znacznie dłuższy - 50, 70 lat. Jednak przez ćwierć wieku można zrobić naprawdę wiele. To aż 25 lat wkładu zespołu w zachowanie dziedzictwa kulturowego Brennej i Górek, poprzez prezentację śpiewów, tańców, strojów oraz scenek rodzajowych naszego rodzaju. To przede wszystkim ciężka praca społeczna założycieli, kierowników i choreografów, którzy często kosztem swoich zawodowych obowiązków, rodziny, oddają dla grupy swój czas, pieniądze i energię.

            Sami członkowie grupy o powstaniu zespołu tak piszą: “Teraz po naszymu łopoiwiymy Wóm jak powstoł nasz Zespół. Każdy z nas mo już rodziny, toteż baba czy chłop dziwali sie krzywo na siebie jak jedyn szoł na próbe czy na wystymp, a drugi musioł siedzieć w chgałpie przy dzieckach, a że ponikierzy z nas tańcowali już w zespole tóż ciągło nas do tej kultury. Nie marzyli my o wielkim zespole, ale aspoń żeby sie razym spotkać, pośpiywać i potańcować, jak sie już wieczór dziecka do spać, próby mómy dopiyro o łósmej. Nowych członków nóm przybywało, młodzi pobiyrają sie, my im pómogemy, choćby tym że idymy na wiesieli. I tak łod roków wystympujemy na TKB, bierymy udział w przeglądach, a zdobyte piyniądze przeznaczómy na stroje kiere se sami szyjymy. Śpiywómy pieśniczki, ty kiere nasze starki śpiywały, tańcujymy tańce kiere sie łu nas w Brynnej hańdownij na muzykach tańcowało, przekazujymy to naszym dzieckómi takmómy pewność, że co piekne było i je, na zawsze w naszych sercach pozostanie. A że najwyższy gróń w Brynnej to Kotarz,kiery se tak stoi dumnie jak strażok na warcie i bacznym łokiym na naszą całą wioske spoziyro, toż my sie też mianowali „Kotarzanie”.

Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie” została założona w 1992 r. przez Annę Gielatę, osobę od dziecka związaną z miejscowym folklorem.  Pierwszym kierownikiem Zespołu była Halina Cieślar. Członkowie na próby przychodzili całymi rodzinami, stąd międzypokoleniowy charakter grupy. Obecnie zespół prowadzi Teresa Gawlas a choreografem jest Zdzisław Greń, który na tym stanowisku zastąpił Annę Gielatę, laureatkę srebrnej cieszynianki w 2002 r.  “Kotarzanie” występują na festiwalach, przeglądach i imprezach folklorystycznych w kraju i za granicą dumnie promując kulturę ludową górali śląskich, a nade wszystko naszą gminę. W tym roku podczas Dożynek Ekumenicznych Zespół oraz Anna Gielata i Teresa Gawlas otrzymali Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego przyznane przez Sejmik Województwa Śląskiego.

            W październiku Zespół uroczyście świętował swój jubileusz. Na zaproszenie kierownictwa w Piwnicy Artystycznej w Brennej zebrali się członkowie grupy, założycielka Zespołu Anna Gielata, Wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch, Przewodniczący Rady Gminy Marcin Janasik, Skarbnik Gminy Brenna Joanna Macura, Dyrektor Ośrodka Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna Katarzyna Macura, przedstawiciele zespołów regionalnych naszej gminy: Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mała Brenna” oraz Zespołu Regionalnego im. Józefa Macha „Brenna”, a także przyjaciele i znajomi. Na ręce Teresy Gawlas i Zdzisława Greń składano życzenia i gratulacje. Goście otrzymali dyplomy oraz okolicznościowe upominki.

 

Źródło: www.brenna.org.pl 

Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

 
5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

 
Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »

Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

2017-10-16

Środowisko kolarskie jest kolejnym, które dostrzegło ogromny potencjał Gminy Brenna, stąd wizyta przedstawicieli Polskiego Związku Kolarskiego na czele z prezesem Dariuszem Banaszkiem, a także byłych zasłużonych kolarzy szosowych m.in. Ryszarda Szurkowskiego w Urzędzie Gminy w Brennej. czytaj więcej »

 
Nagrody dla nauczycieli

Nagrody dla nauczycieli

2017-10-14

Niebawem przypada Święto Edukacji Narodowej nazywane również Dniem Nauczyciela. W związku z jego obchodami jak co roku podczas sesji Rady Gminy wręczone zostały Nagrody Wójta dla przedstawicieli grona pedagogicznego naszej gminy. czytaj więcej »

Pumptrack dla każdego!

Pumptrack dla każdego!

2017-09-12

Uwieńczeniem realizacji transgranicznego projektu unijnego, było uroczyste spotkanie w dniu 6 września 2017 r. mieszkańców pogranicza z Polski i Czech na nowopowstałym torze pumptrack w Brennej przy ulicy Góreckiej 224. czytaj więcej »

 
2. Bieg na Bucze

2. Bieg na Bucze

2017-09-12

W drugi weekend września odbyła się kolejna edycja Biegu na Bucze. W czasie tegorocznej imprezy odbyły się również biegi dla dzieci i młodzieży, w których wystartowało ponad 70 osób. Rywalizacje młodych adeptów biegania odbyły się przed południem, dlatego wszyscy, z uczestnikami biegu głównego na czele, mogli kibicować młodym biegaczom. czytaj więcej »

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

2017-09-04

1 września 2017 w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Górkach Małych miała miejsce inauguracja roku szkolnego oraz otwarcie nowego obiektu przedszkola, związanego z realizacją projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. czytaj więcej »

 
XXVIII Dożynki Ekumeniczne

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

2017-08-30

27 sierpnia 2017 r., w gminie Brenna odbyły się "XXVIII Dożynki Ekumeniczne". W tradycyjnym korowodzie uczestniczyło ponad 60 rolników i przedsiębiorców. Gazdami byli Państwo Karina i Zdzisław Zbijowscy z Górek Wielkich. czytaj więcej »

7. Mistrzostwa Drwali Beskidzkich

7. Mistrzostwa Drwali Beskidzkich

2017-08-23

Za nami kolejne Mistrzostwa Drwali Beskidzkich. Siódma odsłona rywalizacji zgromadziła na scenie Amfiteatru siedem dwuosobowych zespołów oraz mnóstwo publiczności, która co roku bacznie obserwuje ciekawe i efektowne zmagania. czytaj więcej »