jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

25 lat „Kotarzan”

Dodano: 2017-10-23

25 lat „Kotarzan”

W październiku Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie” świętowała 25-lecie swojego istnienia. Ktoś może powiedzieć, że to niewiele, bo są zespoły, które mają staż znacznie dłuższy - 50, 70 lat. Jednak przez ćwierć wieku można zrobić naprawdę wiele. To aż 25 lat wkładu zespołu w zachowanie dziedzictwa kulturowego Brennej i Górek, poprzez prezentację śpiewów, tańców, strojów oraz scenek rodzajowych naszego rodzaju. To przede wszystkim ciężka praca społeczna założycieli, kierowników i choreografów, którzy często kosztem swoich zawodowych obowiązków, rodziny, oddają dla grupy swój czas, pieniądze i energię.

            Sami członkowie grupy o powstaniu zespołu tak piszą: “Teraz po naszymu łopoiwiymy Wóm jak powstoł nasz Zespół. Każdy z nas mo już rodziny, toteż baba czy chłop dziwali sie krzywo na siebie jak jedyn szoł na próbe czy na wystymp, a drugi musioł siedzieć w chgałpie przy dzieckach, a że ponikierzy z nas tańcowali już w zespole tóż ciągło nas do tej kultury. Nie marzyli my o wielkim zespole, ale aspoń żeby sie razym spotkać, pośpiywać i potańcować, jak sie już wieczór dziecka do spać, próby mómy dopiyro o łósmej. Nowych członków nóm przybywało, młodzi pobiyrają sie, my im pómogemy, choćby tym że idymy na wiesieli. I tak łod roków wystympujemy na TKB, bierymy udział w przeglądach, a zdobyte piyniądze przeznaczómy na stroje kiere se sami szyjymy. Śpiywómy pieśniczki, ty kiere nasze starki śpiywały, tańcujymy tańce kiere sie łu nas w Brynnej hańdownij na muzykach tańcowało, przekazujymy to naszym dzieckómi takmómy pewność, że co piekne było i je, na zawsze w naszych sercach pozostanie. A że najwyższy gróń w Brynnej to Kotarz,kiery se tak stoi dumnie jak strażok na warcie i bacznym łokiym na naszą całą wioske spoziyro, toż my sie też mianowali „Kotarzanie”.

Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie” została założona w 1992 r. przez Annę Gielatę, osobę od dziecka związaną z miejscowym folklorem.  Pierwszym kierownikiem Zespołu była Halina Cieślar. Członkowie na próby przychodzili całymi rodzinami, stąd międzypokoleniowy charakter grupy. Obecnie zespół prowadzi Teresa Gawlas a choreografem jest Zdzisław Greń, który na tym stanowisku zastąpił Annę Gielatę, laureatkę srebrnej cieszynianki w 2002 r.  “Kotarzanie” występują na festiwalach, przeglądach i imprezach folklorystycznych w kraju i za granicą dumnie promując kulturę ludową górali śląskich, a nade wszystko naszą gminę. W tym roku podczas Dożynek Ekumenicznych Zespół oraz Anna Gielata i Teresa Gawlas otrzymali Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego przyznane przez Sejmik Województwa Śląskiego.

            W październiku Zespół uroczyście świętował swój jubileusz. Na zaproszenie kierownictwa w Piwnicy Artystycznej w Brennej zebrali się członkowie grupy, założycielka Zespołu Anna Gielata, Wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch, Przewodniczący Rady Gminy Marcin Janasik, Skarbnik Gminy Brenna Joanna Macura, Dyrektor Ośrodka Promocji, Kultury i Sportu Gminy Brenna Katarzyna Macura, przedstawiciele zespołów regionalnych naszej gminy: Dziecięcego Zespołu Regionalnego „Mała Brenna” oraz Zespołu Regionalnego im. Józefa Macha „Brenna”, a także przyjaciele i znajomi. Na ręce Teresy Gawlas i Zdzisława Greń składano życzenia i gratulacje. Goście otrzymali dyplomy oraz okolicznościowe upominki.

 

Źródło: www.brenna.org.pl 

Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

2018-03-31

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę wielu radosnych chwil przepełnionych miłością i wzajemną życzliwością. Niech tajemnica Zmartwychwstania Pańskiego wzmocni wiarę, rozproszy niepokoje, przywróci nadzieję. Zdrowych, pogodnych i prawdziwie rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy. Wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch czytaj więcej »

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

2018-03-13

Ciekawy artykuł dotyczący naszego regionu można przeczytać na portalu Samorządowym. Link w artykule. czytaj więcej »

 
XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

2018-03-12

W dniu 11 marca 2018 r. w Brennej na stoku narciarskim „Pod Starym Groniem”, przy sprzyjającej aurze i w bardzo miłej atmosferze, odbyły się XX Zimowe Igrzyska Abstynentów Brenna 2018. czytaj więcej »

Młodzież zapobiega pożarom

Młodzież zapobiega pożarom

2018-03-02

2 marca w sali sesyjnej w Urzędzie Gminy Brenna odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. czytaj więcej »

 
Zimowy krajobraz na papierze

Zimowy krajobraz na papierze

2018-02-28

W środę 28 lutego 2018 w sali sesyjnej Urzędu Gminy Brenna odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w gminnym konkursie plastycznym „Zimowy krajobraz”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Brennej. czytaj więcej »

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

2018-02-26

Spotkanie z dziennikarką PORTALU SAMORZĄDOWEGO, Katarzyną Domagała-Szymonek. czytaj więcej »

 
GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

2018-02-22

W dniu 19.02.2018r. na sali sesyjnej Urzędu Gminy w Brennej odbyła się „Giełda Partnerstw” w ramach projektu „Brenna Písečná – wspólny start”. czytaj więcej »

O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

 
Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

 
Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »