jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

Obchody Święta Niepodległości

Dodano: 2017-11-13

Obchody Święta Niepodległości

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie.  

Tegoroczne obchody święta rozpoczęły się złożeniem kwiatów w miejscach pamięci poległych za wolność ojczyzny. Wójt Gminy Brenna Jerzy Pich wraz z małżonką, Przewodniczącym Rady Gminy Marcinem Janasikiem oraz radnymi: Magdaleną Myśliwiec i Gabrielą Gańczarczyk-Dec, odwiedzili pomniki oraz groby znajdujące się na ternie naszej gminy. Kwiaty złożono: na cmentarzu przy pomniku ofiar wojny poległych w walce o wolność państwa polskiego (Górki Wielkie), przy pomniku ofiar faszyzmu poległym za wolność ojczyzny (Górki Małe), przy pomniku pamięci Żołnierzy Oddziału Partyzanckiego AK Wędrowiec (Brenna Ośrodek Zdrowia) oraz przy pomniku jeńców włoskich i mieszkańców Brennej spalonych żywcem przez hitlerowców (Brenna Centrum za Starym Kinem).

Główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą świętą w Kościele św. Jana Chrzciciela w Brennej. Nabożeństwo odprawili wspólnie wszyscy księża Gminy Brenna. Głos zabrał również Wójt, który przypomniał jak ważny dla każdego Polaka powinien być dzień 11 Listopada. Podziękował również za zaangażowanie społeczności w tak ważne, narodowe święto. Jak co roku uroczystość uświetniły swoim występem połączone chóry: Magnificat i Benedictus oraz Dziecięcy Zespół Regionalny „Mała Brenna”.

Po nabożeństwie w asyście orkiestry udano się na cmentarz katolicki, gdzie złożono wiązanki kwiatów przy pomniku poległych w walce o wolność i polskość ziemi. W imieniu mieszkańców Gminy Brenna kwiaty złożyli: Wójt Gminy Brenna, Przewodniczący Rady Gminy, radni powiatu oraz gminy, przedstawiciele grona pedagogicznego oraz strażacy z Brennej Centrum, Brennej Leśnicy i Górek Wielkich.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy w ten wyjątkowy dzień uczestniczyli w uroczystościach

 

Źródło: www.brenna.org.pl

Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

2018-03-31

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę wielu radosnych chwil przepełnionych miłością i wzajemną życzliwością. Niech tajemnica Zmartwychwstania Pańskiego wzmocni wiarę, rozproszy niepokoje, przywróci nadzieję. Zdrowych, pogodnych i prawdziwie rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy. Wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch czytaj więcej »

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

2018-03-13

Ciekawy artykuł dotyczący naszego regionu można przeczytać na portalu Samorządowym. Link w artykule. czytaj więcej »

 
XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

2018-03-12

W dniu 11 marca 2018 r. w Brennej na stoku narciarskim „Pod Starym Groniem”, przy sprzyjającej aurze i w bardzo miłej atmosferze, odbyły się XX Zimowe Igrzyska Abstynentów Brenna 2018. czytaj więcej »

Młodzież zapobiega pożarom

Młodzież zapobiega pożarom

2018-03-02

2 marca w sali sesyjnej w Urzędzie Gminy Brenna odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. czytaj więcej »

 
Zimowy krajobraz na papierze

Zimowy krajobraz na papierze

2018-02-28

W środę 28 lutego 2018 w sali sesyjnej Urzędu Gminy Brenna odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w gminnym konkursie plastycznym „Zimowy krajobraz”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Brennej. czytaj więcej »

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

2018-02-26

Spotkanie z dziennikarką PORTALU SAMORZĄDOWEGO, Katarzyną Domagała-Szymonek. czytaj więcej »

 
GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

2018-02-22

W dniu 19.02.2018r. na sali sesyjnej Urzędu Gminy w Brennej odbyła się „Giełda Partnerstw” w ramach projektu „Brenna Písečná – wspólny start”. czytaj więcej »

O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

 
Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

 
Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

25 lat „Kotarzan”

25 lat „Kotarzan”

2017-10-23

W październiku Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie” świętowała 25-lecie swojego istnienia. Ktoś może powiedzieć, że to niewiele, bo są zespoły, które mają staż znacznie dłuższy - 50, 70 lat. Jednak przez ćwierć wieku można zrobić naprawdę wiele. To aż 25 lat wkładu zespołu w zachowanie dziedzictwa kulturowego Brennej i Górek, poprzez prezentację śpiewów, tańców, strojów oraz scenek rodzajowych naszego rodzaju. czytaj więcej »