jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

Obchody Święta Niepodległości

Dodano: 2017-11-13

Obchody Święta Niepodległości

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie.  

Tegoroczne obchody święta rozpoczęły się złożeniem kwiatów w miejscach pamięci poległych za wolność ojczyzny. Wójt Gminy Brenna Jerzy Pich wraz z małżonką, Przewodniczącym Rady Gminy Marcinem Janasikiem oraz radnymi: Magdaleną Myśliwiec i Gabrielą Gańczarczyk-Dec, odwiedzili pomniki oraz groby znajdujące się na ternie naszej gminy. Kwiaty złożono: na cmentarzu przy pomniku ofiar wojny poległych w walce o wolność państwa polskiego (Górki Wielkie), przy pomniku ofiar faszyzmu poległym za wolność ojczyzny (Górki Małe), przy pomniku pamięci Żołnierzy Oddziału Partyzanckiego AK Wędrowiec (Brenna Ośrodek Zdrowia) oraz przy pomniku jeńców włoskich i mieszkańców Brennej spalonych żywcem przez hitlerowców (Brenna Centrum za Starym Kinem).

Główne uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00 mszą świętą w Kościele św. Jana Chrzciciela w Brennej. Nabożeństwo odprawili wspólnie wszyscy księża Gminy Brenna. Głos zabrał również Wójt, który przypomniał jak ważny dla każdego Polaka powinien być dzień 11 Listopada. Podziękował również za zaangażowanie społeczności w tak ważne, narodowe święto. Jak co roku uroczystość uświetniły swoim występem połączone chóry: Magnificat i Benedictus oraz Dziecięcy Zespół Regionalny „Mała Brenna”.

Po nabożeństwie w asyście orkiestry udano się na cmentarz katolicki, gdzie złożono wiązanki kwiatów przy pomniku poległych w walce o wolność i polskość ziemi. W imieniu mieszkańców Gminy Brenna kwiaty złożyli: Wójt Gminy Brenna, Przewodniczący Rady Gminy, radni powiatu oraz gminy, przedstawiciele grona pedagogicznego oraz strażacy z Brennej Centrum, Brennej Leśnicy i Górek Wielkich.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy w ten wyjątkowy dzień uczestniczyli w uroczystościach

 

Źródło: www.brenna.org.pl

Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

 
5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

 
25 lat „Kotarzan”

25 lat „Kotarzan”

2017-10-23

W październiku Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie” świętowała 25-lecie swojego istnienia. Ktoś może powiedzieć, że to niewiele, bo są zespoły, które mają staż znacznie dłuższy - 50, 70 lat. Jednak przez ćwierć wieku można zrobić naprawdę wiele. To aż 25 lat wkładu zespołu w zachowanie dziedzictwa kulturowego Brennej i Górek, poprzez prezentację śpiewów, tańców, strojów oraz scenek rodzajowych naszego rodzaju. czytaj więcej »

Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

2017-10-16

Środowisko kolarskie jest kolejnym, które dostrzegło ogromny potencjał Gminy Brenna, stąd wizyta przedstawicieli Polskiego Związku Kolarskiego na czele z prezesem Dariuszem Banaszkiem, a także byłych zasłużonych kolarzy szosowych m.in. Ryszarda Szurkowskiego w Urzędzie Gminy w Brennej. czytaj więcej »

 
Nagrody dla nauczycieli

Nagrody dla nauczycieli

2017-10-14

Niebawem przypada Święto Edukacji Narodowej nazywane również Dniem Nauczyciela. W związku z jego obchodami jak co roku podczas sesji Rady Gminy wręczone zostały Nagrody Wójta dla przedstawicieli grona pedagogicznego naszej gminy. czytaj więcej »

Pumptrack dla każdego!

Pumptrack dla każdego!

2017-09-12

Uwieńczeniem realizacji transgranicznego projektu unijnego, było uroczyste spotkanie w dniu 6 września 2017 r. mieszkańców pogranicza z Polski i Czech na nowopowstałym torze pumptrack w Brennej przy ulicy Góreckiej 224. czytaj więcej »

 
2. Bieg na Bucze

2. Bieg na Bucze

2017-09-12

W drugi weekend września odbyła się kolejna edycja Biegu na Bucze. W czasie tegorocznej imprezy odbyły się również biegi dla dzieci i młodzieży, w których wystartowało ponad 70 osób. Rywalizacje młodych adeptów biegania odbyły się przed południem, dlatego wszyscy, z uczestnikami biegu głównego na czele, mogli kibicować młodym biegaczom. czytaj więcej »

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

2017-09-04

1 września 2017 w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Górkach Małych miała miejsce inauguracja roku szkolnego oraz otwarcie nowego obiektu przedszkola, związanego z realizacją projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. czytaj więcej »

 
XXVIII Dożynki Ekumeniczne

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

2017-08-30

27 sierpnia 2017 r., w gminie Brenna odbyły się "XXVIII Dożynki Ekumeniczne". W tradycyjnym korowodzie uczestniczyło ponad 60 rolników i przedsiębiorców. Gazdami byli Państwo Karina i Zdzisław Zbijowscy z Górek Wielkich. czytaj więcej »

7. Mistrzostwa Drwali Beskidzkich

7. Mistrzostwa Drwali Beskidzkich

2017-08-23

Za nami kolejne Mistrzostwa Drwali Beskidzkich. Siódma odsłona rywalizacji zgromadziła na scenie Amfiteatru siedem dwuosobowych zespołów oraz mnóstwo publiczności, która co roku bacznie obserwuje ciekawe i efektowne zmagania. czytaj więcej »