jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

Jedna z najlepszych w województwie

Dodano: 2012-11-08

Jedna z najlepszych w województwie
fot. Janek

W Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cieszynie oficjalnie zostały oddane do użytku nowe sale wyposażone w sprzęt rehabilitacyjny i specjalistyczny, w których już od początku roku szkolnego odbywają się zajęcia.

 
Wśród osób przybyłych na  uroczystość znaleźli sie m.in. Starosta  Cieszyński Jerzy Nogowczyk, Wicestarosta Jerzy Pilch, Przewodniczący Rady Powiatu Cieszyńskiego Stanisław Kubicjus, Członek Zarządu Powiatu ds. Edukacji Czesława Haczek, Burmistrz Miasta Cieszyna Mieczysław Szczurek, przedstawiciele władz oświatowych, lokalnych mediów, rodzice, a także darczyńcy i osoby, którym dobro dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi nie jest obojętne. 
W imieniu całej społeczności szkolnej  przybyłych przywitała Pani Dyrektor Brygida Wnentrzak Szteler. W przemówieniu nawiązała do słów refrenu „Dobrej Piosenki” z repertuaru Golec uOrkiestra, które były motywem przewodnim I Koncertu Charytatywnego, który odbył sie w maju bieżącego roku. Celem Koncertu było pozyskanie środków na zakup kosztownego, specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego, niezbędnego do pracy z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną. Już po koncercie okazało się, że dochód z niego przewyższył nasze największe oczekiwania, a tytuł tego koncertu Wyśpiewajmy Marzenia był jak najbardziej trafny. Równo z ostatnim dzwonkiem w czerwcu rozpoczęły się żmudne przygotowania do przekształcenia pomieszczeń w sale rehabilitacyjne, specjalistyczne i terapeutyczne wyposażone w nowoczesny sprzęt. Wszyscy pracownicy Placówki z ogromnym zaangażowaniem włączyli się do działań mających na celu poszerzenie zadań rehabilitacyjnych, tak potrzebnych podopiecznym ZPSWR. Kiedy więc zabrzmiał  we wrześniu pierwszy dzwonek wszystko było dopięte na ostatni guzik- powiedziała dyrektor placówki . 
Dochód z koncertu nie był jedynym zastrzykiem finansowym dla szkoły, która w ramach  projektu „Reklama Dzieciom” została beneficjentem Telewizji Polskiej Programu 2. Pozyskane środki w kwocie 15 000 zł pozwoliły na pełne wyposażenie Sali integracji sensorycznej. W ramach projektu rehabilitacją oraz zajęciami integracji sensorycznej objęte zostały także dzieci od 1 roku życia, uczęszczające na Zespoły Wczesnego Wspomagania organizowane w ZPSWR. 
W ramach chrześcijańskiej Akcji Charytatywnej pozyskano dodatkowo kwotę ponad 1 800 zł, a dochód z koncertu pozwolił na zakup sprzętu rehabilitacyjnego na kwotę ponad 30 000 zł. Ogółem dzięki wielkiemu sercu sponsorów i uczestników koncertu oraz podejmowaniu dodatkowych projektów placówka doposażona została w sprzęt na ponad 60 tys zł.
Obecnie Zespół może poszczycić się profesjonalnie wyposażoną salą do terapii integracji sensorycznej, salą doświadczania świata, salą korekcyjno-rehabilitacyjną z nowoczesnym sprzętem rehabilitacyjnym, mieszkaniem treningowym dla młodzieży z głębszą niepełnosprawnością, w którym realizowany jest autorski program przysposobienia uczniów niepełnosprawnych do życia i funkcjonowania w środowisku. Większość sal lekcyjnych została także odmalowana i doposażona w meble i pomoce dydaktyczne oraz różnorodne urządzenia stymulujące rozwój  zmysłów. Utworzona zostało również przytulne miejsce pod nazwą „Tęczowa kawiarenka” , w której uczniowie w miłej atmosferze mogą spędzać wolny czas, a młodzież ze  Szkoły Przysposobienia do pracy może uczyć się podstaw obsługi klienta i kasy fiskalnej.  Nową formą pracowni zawodowej dla uczniów z głębszą niepełnosprawnością są powstałe od 1 września pracownie poligraficzna i prac biurowych.
W swoim przemówieniu Pani Dyrektor podziękowała sponsorom za "zaufanie" i ogromne wsparcie materialne podczas organizacji Koncertu oraz nauczycielom, którzy przekształcili szkołę w prawdziwie „tęczowe miejsce”, wyposażone i przystosowane do indywidualnych potrzeb podopiecznych. A pracy było niemało....
Obecni na uroczystości obejrzeli także prezentację multimedialną przedstawiającą zmiany do jakich doszło w Placówce w ostatnim czasie. Uroczystość uświetnił również taniec nowoczesny zespołu podopiecznych ZPSWR pod nazwą „Respect” według choreografii  Izabeli Tymich. 
Na zakończenie głos zabrał Starosta Cieszyński J. Nogowczyk, który w swoim przemówieniu podziękował Gronu Pedagogicznemu, a także wyraził uznanie dla wszystkich specjalistów ZPSWR - określając szkołę jako "jedną z najlepszych w województwie śląskim". Wiele ciepłych słów i gratulacji padło również podczas jej zwiedzania.
 
Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

 
5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

 
Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »

25 lat „Kotarzan”

25 lat „Kotarzan”

2017-10-23

W październiku Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie” świętowała 25-lecie swojego istnienia. Ktoś może powiedzieć, że to niewiele, bo są zespoły, które mają staż znacznie dłuższy - 50, 70 lat. Jednak przez ćwierć wieku można zrobić naprawdę wiele. To aż 25 lat wkładu zespołu w zachowanie dziedzictwa kulturowego Brennej i Górek, poprzez prezentację śpiewów, tańców, strojów oraz scenek rodzajowych naszego rodzaju. czytaj więcej »

 
Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

2017-10-16

Środowisko kolarskie jest kolejnym, które dostrzegło ogromny potencjał Gminy Brenna, stąd wizyta przedstawicieli Polskiego Związku Kolarskiego na czele z prezesem Dariuszem Banaszkiem, a także byłych zasłużonych kolarzy szosowych m.in. Ryszarda Szurkowskiego w Urzędzie Gminy w Brennej. czytaj więcej »

Nagrody dla nauczycieli

Nagrody dla nauczycieli

2017-10-14

Niebawem przypada Święto Edukacji Narodowej nazywane również Dniem Nauczyciela. W związku z jego obchodami jak co roku podczas sesji Rady Gminy wręczone zostały Nagrody Wójta dla przedstawicieli grona pedagogicznego naszej gminy. czytaj więcej »

 
Pumptrack dla każdego!

Pumptrack dla każdego!

2017-09-12

Uwieńczeniem realizacji transgranicznego projektu unijnego, było uroczyste spotkanie w dniu 6 września 2017 r. mieszkańców pogranicza z Polski i Czech na nowopowstałym torze pumptrack w Brennej przy ulicy Góreckiej 224. czytaj więcej »

2. Bieg na Bucze

2. Bieg na Bucze

2017-09-12

W drugi weekend września odbyła się kolejna edycja Biegu na Bucze. W czasie tegorocznej imprezy odbyły się również biegi dla dzieci i młodzieży, w których wystartowało ponad 70 osób. Rywalizacje młodych adeptów biegania odbyły się przed południem, dlatego wszyscy, z uczestnikami biegu głównego na czele, mogli kibicować młodym biegaczom. czytaj więcej »

 
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

2017-09-04

1 września 2017 w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Górkach Małych miała miejsce inauguracja roku szkolnego oraz otwarcie nowego obiektu przedszkola, związanego z realizacją projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. czytaj więcej »

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

2017-08-30

27 sierpnia 2017 r., w gminie Brenna odbyły się "XXVIII Dożynki Ekumeniczne". W tradycyjnym korowodzie uczestniczyło ponad 60 rolników i przedsiębiorców. Gazdami byli Państwo Karina i Zdzisław Zbijowscy z Górek Wielkich. czytaj więcej »