jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

Wiosenne spotkanie Forum Inicjatyw Prozdrowotnych

Dodano: 2013-03-11

Wiosenne spotkanie Forum Inicjatyw Prozdrowotnych

W sali sesyjnej starostwa 6 marca odbyło się wiosenne spotkanie „Forum Inicjatyw Prozdrowotnych w Powiecie Cieszyńskim w 2013 r.”.

Była to dziewiąta edycja programu, któremu przyświeca idea „Dobry stan zdrowia jest lepszy, niż największe bogactwo”. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Rady Powiatu Cieszyńskiego: Wicestarostwa Jerzy Pilch, Członek Zarządu Powiatu Marcin Ślęk, Radny Sejmiku Śląskiego Jan Kawulok,  Przewodnicząca Komisji Zdrowia I Pomocy Społecznej Anna Suchanek, przedstawiciele Starostwa w Bielsku - Białej i Żywcu, samorządów miast – Czesław Banot Radny Miasta Cieszyna, gmin, jednostek i placówek, w tym: edukacji, służby zdrowia, opieki społecznej, organizacji pozarządowych, związków wyznaniowych, firm oraz grupa uczniów, łącznie około 70 osób. W forum uczestniczy z roku na rok coraz większa liczba partnerów, będących przedstawicielami różnych środowisk powiatu i regionu. Swoje miejsce w programie znajduje każdy, kto zawodowo lub społecznie zajmuje się profilaktyką i promocją zdrowia, zgodnie z zasadą, że tylko wspólnie, możemy osiągnąć zamierzone cele.
   
Zasadniczymi elementami Forum są spotkania informacyjne i integracyjne, debaty, prezentacje dobrych praktyk, a nade wszystko implementacje praktyczne idei Forum poprzez działania wspólne lub inicjatywy samodzielne poszczególnych partnerów. Ważną częścią programu jest informacyjna baza danych, dostępna już po aktualizacji na stronie internetowej powiatu: www.powiat.cieszyn.pl w kategorii „Zdrowie”, w zakładce „Promocja Zdrowia”.   
Przed oficjalnym rozpoczęciem muzyczny nastrój zapewnili uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno Gastronomicznych w Cieszynie: Dagmara Pajączkowska i Szymon Kucharczyk pod opieką polonistki Pani Joanny Otręby. Uczniowie po występie otrzymali dyplomy od Wicestarosty oraz upominki, wręczone przez Panią Sylwię Cieślar Dyrektor Biura Europosła Jana Olbrychta i Biura Senatorskiego Tadeusza Kopcia, zaś Pani Joanna Otręba otrzymała upominek od Radnej Anny Suchanek. Spotkanie uroczyście otworzył Wicestarosta Jerzy Pilch witając obecnych i podkreślając istotne cele forum, takie jak : integracja i konsolidacja społeczności lokalnej na rzecz zdrowia oraz koordynację działań prozdrowotnych.
 
W debacie miały miejsce wystąpienia:
1. „Co myślą Polacy o swoim zdrowiu i profilaktyce? Kilka danych o stanie zdrowia mieszkańców Powiatu Cieszyńskiego” - Anna Suchanek, Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej
2. „Dane dotyczące wyjazdów do wypadków” Jan Kawulok, Wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia Sejmiku Śl. 
3. „Wybrane działania Biura Promocji Zdrowia” Barbara Kłosowska, Kierownik Biura Promocji Zdrowia
4. „Współpraca na rzecz II Olimpiady Wiedzy o zdrowiu psychicznym ”- Jadwiga Łękawa z Wydziału Zdrowia Starostwa w Bielsku i Barbara Duda z  Zespołu ds Ochrony Zdrowia Starostwa w Żywcu 
5. „Działania Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej” - Irena Piekar, Sanepid w Cieszynie
6. „Działania Komitetu Zwalczania Raka”Andrzej Cichy, Wiceprezes Komitetu Zwalczania Raka/O w Cieszynie 
7. „Cykl Pro Salutae” Barbara Karnas - Greń Biuro Promocji Zdrowa i Marketingu ZZOZ w Cieszynie
8. „Zestaw publikacji dot. pomocy społecznej ” Kazimiera Kawulok, Dyrektor PCPR w Cieszynie 
9.„Działania w zakresie autyzmu i depresji” Lucyna Legierska, Dyrektor Zespołu Poradni Psych.-Pedagogicznej
10„Ulotka informacyjna ”Aneta Szydłowska- Kaleta i Anna Kowalik, Prezes Cieszyńskiego Stow. Ochrony Zdrowia Psychicznego „Więź”
11. „Kluby zdrowia w powiecie ” - Włodzimierz Pilch, Pastor Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego 
12. „Funkcjonowanie Domu Matki i Dziecka „Słonecznik” - Ewa Kocot–Dawid, Kierownik Domu”Słonecznik”
13. „Działania NPZOZ Variusmed” - Wioletta Migacz- Lorek, psycholog  NZOZ ”Variusmed” w Cieszynie 
14.  „Badania profilaktyczne” Krystyna Nawrocka, Z-ca Kierownika NZOZ „Przychodnia Akademicka” 
15. „Edukacja zdrowotna” Barbara Pierchała, Przełożona Pielęgniarek Śląskie Centrum Rehabilitacji w Ustroniu
 
Po debacie odbyło się losowanie niespodzianek i ustalenia zasad współpracy z pedagogami oraz rozdysponowanie licznych materiałów edukacyjno - profilaktycznych oraz poczęstunek.
 
Serdecznie dziękujemy za pomoc i wsparcie :
Joannie Otrębie z ZSE-G w Cieszynie za występ uczniów, Tadeuszowi  Browińskiemu Prezesowi Fundacji Św. Antoniego z Ustronia - za poczęstunek, Pani Magdzie Koterbie  z eCamellia Natural Cosmetics z Bielska – Białej za zestawy kosmetyków  oraz Laboratorium Analitycznemu „ Med- Lab - Suchanek” w Ustroniu za 3 bony upominkowe. 
 
Całość programu przygotowała i prowadziła Barbara Kłosowska, Kierownik Biura Promocji Zdrowia w Starostwie Powiatowym w Cieszynie.
 
Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

 
5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

 
Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »

25 lat „Kotarzan”

25 lat „Kotarzan”

2017-10-23

W październiku Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie” świętowała 25-lecie swojego istnienia. Ktoś może powiedzieć, że to niewiele, bo są zespoły, które mają staż znacznie dłuższy - 50, 70 lat. Jednak przez ćwierć wieku można zrobić naprawdę wiele. To aż 25 lat wkładu zespołu w zachowanie dziedzictwa kulturowego Brennej i Górek, poprzez prezentację śpiewów, tańców, strojów oraz scenek rodzajowych naszego rodzaju. czytaj więcej »

 
Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

2017-10-16

Środowisko kolarskie jest kolejnym, które dostrzegło ogromny potencjał Gminy Brenna, stąd wizyta przedstawicieli Polskiego Związku Kolarskiego na czele z prezesem Dariuszem Banaszkiem, a także byłych zasłużonych kolarzy szosowych m.in. Ryszarda Szurkowskiego w Urzędzie Gminy w Brennej. czytaj więcej »

Nagrody dla nauczycieli

Nagrody dla nauczycieli

2017-10-14

Niebawem przypada Święto Edukacji Narodowej nazywane również Dniem Nauczyciela. W związku z jego obchodami jak co roku podczas sesji Rady Gminy wręczone zostały Nagrody Wójta dla przedstawicieli grona pedagogicznego naszej gminy. czytaj więcej »

 
Pumptrack dla każdego!

Pumptrack dla każdego!

2017-09-12

Uwieńczeniem realizacji transgranicznego projektu unijnego, było uroczyste spotkanie w dniu 6 września 2017 r. mieszkańców pogranicza z Polski i Czech na nowopowstałym torze pumptrack w Brennej przy ulicy Góreckiej 224. czytaj więcej »

2. Bieg na Bucze

2. Bieg na Bucze

2017-09-12

W drugi weekend września odbyła się kolejna edycja Biegu na Bucze. W czasie tegorocznej imprezy odbyły się również biegi dla dzieci i młodzieży, w których wystartowało ponad 70 osób. Rywalizacje młodych adeptów biegania odbyły się przed południem, dlatego wszyscy, z uczestnikami biegu głównego na czele, mogli kibicować młodym biegaczom. czytaj więcej »

 
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

2017-09-04

1 września 2017 w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Górkach Małych miała miejsce inauguracja roku szkolnego oraz otwarcie nowego obiektu przedszkola, związanego z realizacją projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. czytaj więcej »

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

2017-08-30

27 sierpnia 2017 r., w gminie Brenna odbyły się "XXVIII Dożynki Ekumeniczne". W tradycyjnym korowodzie uczestniczyło ponad 60 rolników i przedsiębiorców. Gazdami byli Państwo Karina i Zdzisław Zbijowscy z Górek Wielkich. czytaj więcej »