jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

Bank Spółdzielczy w Cieszynie edukuje i nagradza

Dodano: 2013-04-13

Bank Spółdzielczy w Cieszynie edukuje i nagradza
Źródło: www.ox.pl fot: Bartłomiej Kukucz

 

O organizacji takiego konkursu myślałam już w zeszłym roku, rozmawiałam o tym już ze stowarzyszeniem działającym przy szkole. Później okazało się, że inne banki spółdzielcze też zastanawiają się nad taką formą promocji połączonej z edukacją, konkurs nabrał więc większego zasięgu – mówi prezes Banku Spółdzielczego w Cieszynie Alina Rakowska. 

Pierwszy etap konkursu odbył się w formie interaktywnej, poprzez rozwiązywanie zadań na platformie internetowej, dzięki czemu był dostępny dla większej ilości uczestników. Dzięki temu, że organizatorem są trzy banki spółdzielcze, konkurs swym zasięgiem objął pięć powiatów. Laureaci z poszczególnych powiatów odpowiadali na te same pytania. Spotkają się w finale w Katowicach.

Nasze działania wplatają się również w ogólną kampanię informacyjną, którą prowadzi w tej chwili Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski biorąc pod uwagę bardzo niski poziom świadomości ekonomicznej Polaków i afery ekonomiczne, które w ubiegłym roku miały miejsce. Jest to działalność promocyjno-edukacyjna, która świetnie wpisuje się w misję, którą banki spółdzielcze realizują od pokoleń. Mamy w statucie wpisaną działalność na rzecz lokalnej społeczności, czego żadna inna organizacja bankowa, finansowa nie ma. Działamy lokalnie, a to, że przy okazji chcemy się promować jest naturalne – mówi Alina Rakowska. 

Konkurs Bank Spółdzielczy zorganizował we współpracy z Zespołem Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej nie tylko dla tego, że placówka ta mieści się po sąsiedzku, ale również dlatego, że Szkoła i Bank Spółdzielczy związane są wspólną historią poprzez postać niezwykłego człowieka Hilarego Filasiewicza. 

Przygotowaniem konkurs od strony organizacyjnej, od skonstruowania pytań i przygotowania platformy internetowej po akcję informacyjną zajmowała się Edyta Żak. Ci uczniowie, którzy przeszli eliminację podczas internetowej części konkursu, zasiedli w ławach auli ZSEG 12 kwietnia, by napisać test. 

Gratuluję wam tego, że po przejściu eliminacji znaleźliście się na tej sali i bardzo się cieszę, że wykraczacie jako uczniowie poza zakres swoich obowiązków. Dobrze, że wytyczacie sobie nowe cele. To jest kapitał, który inwestujecie w wasze życie. A żeby coś zyskać, trzeba czasem coś stracić. I wy straciliście swój cenny czas, który poświęciliście na przygotowanie się do tego konkursu, ale myślę, że ta strata zaowocuje wielkim zyskiem w waszym życiu – mówił obecny na konkursie wice starosta Powiatu Cieszyńskiego Jerzy Pilch. Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Janusz Buzek życzył młodzieży, aby pamiętali o tym, żeby, jak staną się bogatymi osobami, umieli się dzielić tym co osiągną, również ze słabszymi i biedniejszymi od siebie.

Konkurs Bank Spółdzielczy zorganizował z okazji obchodów 140 lat swojego istnienia, jednak edukuje już od wielu lat. Nic więc dziwnego, że Prezes Banku planuje, by konkurs kontynuować w latach następnych. Zwłaszcza, że bardzo zadowoleni są jego laureaci. 

– Jestem bardzo zaskoczona wynikiem. Myślałam, że poszło mi dużo gorzej. Jeszcze nie otrząsnęłam się ze zdenerwowania, ale jestem bardzo szczęśliwa – powiedziała portalowi ox.pl tuż po odebraniu nagrody laureatka 1. miejsca, gimnazjalistka Joanna Węglorz, która wcale z bankowością nie wiąże swej przyszłości zawodowej planując dalsze kształcenie w kierunku językowym. Skąd więc pomysł, by wystartować w tym konkursie? - Brałam udział w olimpiadzie z WOS-u i jak zobaczyłam w szkole ulotkę o tym konkursie pomyślałam, że będzie to dobre sprawdzenie się przed tą olimpiadą. A tematy te mnie ciekawią, bo z pewnością przydadzą się później w życiu – roztropnie zauważa Joanna Węglorz z Gimnazjum nr 2 w Cieszynie. Na kolejnych miejscach za nią uplasowali się Aneta Źlik i Przemysław Nowak, oboje z Technikum Ekonomiczno-Gastronomicznego. Laureaci otrzymali cenne nagrody, zarówno pieniężne ufundowane przez Bank Spółdzielczy, jak i rzeczowe, ufundowane przez firmę Optimal. 

W klasyfikacji grupowej wyróżniono natomiast Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych za największą ilość zdobytych punktów oraz Liceum im. Antoniego Osuchowskiego za największą ilość startujących w konkursie uczniów.

 

Źródło: www.ox.pl

Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

2018-03-31

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę wielu radosnych chwil przepełnionych miłością i wzajemną życzliwością. Niech tajemnica Zmartwychwstania Pańskiego wzmocni wiarę, rozproszy niepokoje, przywróci nadzieję. Zdrowych, pogodnych i prawdziwie rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy. Wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch czytaj więcej »

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

2018-03-13

Ciekawy artykuł dotyczący naszego regionu można przeczytać na portalu Samorządowym. Link w artykule. czytaj więcej »

 
XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

2018-03-12

W dniu 11 marca 2018 r. w Brennej na stoku narciarskim „Pod Starym Groniem”, przy sprzyjającej aurze i w bardzo miłej atmosferze, odbyły się XX Zimowe Igrzyska Abstynentów Brenna 2018. czytaj więcej »

Młodzież zapobiega pożarom

Młodzież zapobiega pożarom

2018-03-02

2 marca w sali sesyjnej w Urzędzie Gminy Brenna odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. czytaj więcej »

 
Zimowy krajobraz na papierze

Zimowy krajobraz na papierze

2018-02-28

W środę 28 lutego 2018 w sali sesyjnej Urzędu Gminy Brenna odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w gminnym konkursie plastycznym „Zimowy krajobraz”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Brennej. czytaj więcej »

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

2018-02-26

Spotkanie z dziennikarką PORTALU SAMORZĄDOWEGO, Katarzyną Domagała-Szymonek. czytaj więcej »

 
GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

2018-02-22

W dniu 19.02.2018r. na sali sesyjnej Urzędu Gminy w Brennej odbyła się „Giełda Partnerstw” w ramach projektu „Brenna Písečná – wspólny start”. czytaj więcej »

O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

 
Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

 
Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »