jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

Pilchowie łączcie się! - Zjazd Pilchów w Wiśle

Dodano: 2013-05-20

Pilchowie łączcie się! - Zjazd Pilchów w Wiśle
Logo Zjazdu Pilchów

 

Na wzór Cieślarów wielki zjazd w Wiśle będą mieli również Pilchowie. W Polsce zarejestrowanych jest 7371 osób noszących takie nazwisko, największe ich skupisko mieści się na południu kraju, z czego około tysiąca osób zameldowanych jest w samym tylko Cieszynie. Nazwisko to wymieniane jest już w dokumentach z 1436 roku. Zjazd ma odbyć się w czerwcu tego roku.
 
 
Nie przypadkowo po rodzinie Cieślarów swój zjazd organizują Pilchowie. Rodziny są spokrewnione. - Trzy siostry Cieślarówny wyszły za trzech różnych (zupełnie ze sobą niespokrewnionych) Pilchów – jak pisze w swojej książce Jerzy Pilch.
 
Wśród towarzystwa Pilchów możemy odszukać wiele znanych osobistości. Czerwcowy zjazd uświetnią swoją obecnością Alicja Pilch - radna, Jerzy Pilch - wicestarosta, Roman Pilch - producent gier i zabawek edukacyjnych, a także cytowany powyżej Jerzy Pilch, najbardziej znany z Pilchów, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy.
 
Dokładną datą zjazdu będzie 21-23 czerwca. Dla wszystkich tych, którzy noszą nazwisko Pilch będzie to niesamowita okazja do spotkania ze swoimi bliskimi, odnowienia i nawiązania nowych kontaktów.
 
- Bardzo podobał mi się ubiegłoroczny pomysł ze zjazdem Cieślarów. Cieszę się, że ród Pilchów również będzie miał swoje spotkanie w 2013 roku. Program imprezy zapowiada się bardzo interesująco, ale dla mnie będzie to przede wszystkim okazja do spotkania z ludźmi noszącymi to samo nazwisko co ja, jestem ciekawa ich historii tego, czym zajmują się na co dzień. Podoba mi się także, że wydarzenie ma swoją identyfikację, logo oraz własną stronę internetową - mówi Ania Pilch ze Skoczowa.
Nazwisko Pilch wiąże się wieloma nazwami własnymi w Polsce. Pilchy  to wieś nad jeziorem Roś, niedaleko miasta Pisz, w województwie warmińsko-mazurskim. Nazwa miejscowości pochodzi najprawdopodobniej właśnie od nazwiska Pilch, które jest wymienione w dokumentach z XV wieku.
Jezioro Pilchowickie z kolei to największy zbiornik wody w Sudetach Zachodnich. Długość jeziora 6 km, szerokość 2 km, a powierzchnia tafli wody wynosi 240 ha.
22 czerwca odbędzie się oficjalne otwarcie zjazdu w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w Wiśle.
 
Wstępny plan imprezy:
Piątek (21.06)
•    10.00 – Rozpoczęcie rejestracji uczestników i wydawanie identyfikatorów – Wiślański rynek
•    10.00 – Rozpoczęcie rozkładania stoisk Firm – Wiślański rynek
•    18.00 – Uroczysta kolacja w Hotelu Gołębiewski
Sobota (22.06)
•    Oficjalne otwarcie Zjazdu – Amfiteatr im. Stanisława Hadyny
•    Wykład prof. Daniela Kadłubca – etymologia nazwiska Pilch
•    Wystąpienia gości honorowych
•    Mecz piłki nożnej – Pilchowie kontra Media (wstęp 5zł – zyski z meczu przeznaczone zostaną na rozwój młodej kadry sportowców)
•    Występy zespołów artystycznych (m.in. „Estrada Regionalna Równica” ) towarzyszące np. zawody sportowe, konkursy z nagrodami, imprezy rodzinne, zabawy dla dzieci itd.
 
Niedziela (23.06)
•    Spotkanie na granicy Polsko-Czeskiej – polana Pilchula - darmowy posiłek dla każdego Zjazdowicza za okazaniem identyfikatora
•    Program kulturalny w rytmach góralskich
•    Wpisy do księgi pamiątkowej specjalnie przygotowanej na tę okoliczność
Plan wydarzeń jest cały czas aktualizowany. Więcej na stronie www.zjazdpilchow.pl 
 
Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

 
5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

 
Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »

25 lat „Kotarzan”

25 lat „Kotarzan”

2017-10-23

W październiku Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie” świętowała 25-lecie swojego istnienia. Ktoś może powiedzieć, że to niewiele, bo są zespoły, które mają staż znacznie dłuższy - 50, 70 lat. Jednak przez ćwierć wieku można zrobić naprawdę wiele. To aż 25 lat wkładu zespołu w zachowanie dziedzictwa kulturowego Brennej i Górek, poprzez prezentację śpiewów, tańców, strojów oraz scenek rodzajowych naszego rodzaju. czytaj więcej »

 
Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

2017-10-16

Środowisko kolarskie jest kolejnym, które dostrzegło ogromny potencjał Gminy Brenna, stąd wizyta przedstawicieli Polskiego Związku Kolarskiego na czele z prezesem Dariuszem Banaszkiem, a także byłych zasłużonych kolarzy szosowych m.in. Ryszarda Szurkowskiego w Urzędzie Gminy w Brennej. czytaj więcej »

Nagrody dla nauczycieli

Nagrody dla nauczycieli

2017-10-14

Niebawem przypada Święto Edukacji Narodowej nazywane również Dniem Nauczyciela. W związku z jego obchodami jak co roku podczas sesji Rady Gminy wręczone zostały Nagrody Wójta dla przedstawicieli grona pedagogicznego naszej gminy. czytaj więcej »

 
Pumptrack dla każdego!

Pumptrack dla każdego!

2017-09-12

Uwieńczeniem realizacji transgranicznego projektu unijnego, było uroczyste spotkanie w dniu 6 września 2017 r. mieszkańców pogranicza z Polski i Czech na nowopowstałym torze pumptrack w Brennej przy ulicy Góreckiej 224. czytaj więcej »

2. Bieg na Bucze

2. Bieg na Bucze

2017-09-12

W drugi weekend września odbyła się kolejna edycja Biegu na Bucze. W czasie tegorocznej imprezy odbyły się również biegi dla dzieci i młodzieży, w których wystartowało ponad 70 osób. Rywalizacje młodych adeptów biegania odbyły się przed południem, dlatego wszyscy, z uczestnikami biegu głównego na czele, mogli kibicować młodym biegaczom. czytaj więcej »

 
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

2017-09-04

1 września 2017 w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Górkach Małych miała miejsce inauguracja roku szkolnego oraz otwarcie nowego obiektu przedszkola, związanego z realizacją projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. czytaj więcej »

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

2017-08-30

27 sierpnia 2017 r., w gminie Brenna odbyły się "XXVIII Dożynki Ekumeniczne". W tradycyjnym korowodzie uczestniczyło ponad 60 rolników i przedsiębiorców. Gazdami byli Państwo Karina i Zdzisław Zbijowscy z Górek Wielkich. czytaj więcej »