jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

Dziękowali za plony

Dodano: 2013-08-26

Dziękowali za plony

 
Barwny korowód blisko 40 pojazdów i maszyn rolniczych przejechał przez Gminę Hażlach rozpoczynając Powiatowe Święto Plonów. Główna część uroczystości odbyła się w Zamarskach, które obchodzą w tym roku 790 lecie istnienia.
 
Na czele korowodu jechali  Starosta Cieszyński Jerzy Nogowczyk, Starosta Słupski Sławomir Ziemianowicz oraz Wójt Gminy Hażlach Karol Folwarczny, a dalej  sołtys wsi Klaudiusz Zawada z gospodarzami tegorocznych dożynek Urszulą i Piotrem Szkutek. Zebrani na trasie przejazdu mogli podziwiać przystrojone maszyny rolnicze i te najnowsze i te nieco starsze. Zanim Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej przedstawił tradycyjny obrzęd dożynkowy duchowni odmówili modlitwy, pobłogosławili plony i chleb dożynkowy. Ciepłe słowa do wszystkich rolników z powiatu cieszyńskiego skierowali gospodarze Powiatu i Gminy Hażlach. Dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie możemy spożywać chleb. Nasza polska tradycja nakazuje nam dzielić się chlebem szczególnie z tymi, którym go dziś brakuje. Uczy nas też szacunku do chleba, a co za tym idzie do pracy na roli. Starosta Jerzy  Nogowczyk prezentując w skrócie rolnictwo w powiecie wymienił m.in. osiągnięcia Karola i Romana Zagórów, producentów trzody chlewnej z Brzezówki, którzy w 2012 roku zostali laureatami krajowymi konkursu „AgroLiga”, zaś w województwie śląskim w kategorii rolnicy zdobyli tytuł Mistrza „AgroLigi”. Podkreślił znaczenie edukacji wspominając o sukcesach uczniów z Zespołu Szkół Rolniczych z Międzyświecia. Życzył też wszystkim zebranym pomyślności, zdrowia oraz obfitych zbiorów każdego roku. Po części oficjalnej sporą dawkę dobrej muzyki licznie zebranej w parku w Zamarskach publiczności zapewniły:  Zespół dziecięco-młodzieżowy Filii GOK Hażlach w Pogwizdowie, Orkiestra Dęta „Cieszynianka”, mażoretki, Męski Zespół Śpiewaczy przy OSP w Zamarskach oraz Zespół Regionalny „Wielokończanie” z Kończyc Wielkich. Uroczystość nie  zakończyła się jednak tylko na podziwianiu, ponieważ po występach artystycznych wszyscy zostali zaproszeni do zabawy tanecznej.
 
Razem z rolnikami z powiatu cieszyńskiego w Zamarskach świętowali zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się m.in: Poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht, Posłowie na Sejm RP; Aleksandra Trybuś, Czesław Gluza, Stanisław Szwed, Stanisław Pięta, Radny Sejmiku Woj. Ślaskiego Jan Kawulok, Wójtowie i Burmistrzowie, Radni Powiatu Cieszyńskiego, Radni Gminy Hażlach, Biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. bp Paweł Anweiler, duchowni, przedstawiciele różnych instytucji, organizacji i służb. Gośćmi specjalnymi imprezy była delegacja  władz Powiatu Słupskiego, ze Starostą Sławomirem Ziemianowiczem, Wicestarostą Andrzejem Burym oraz Sekretarzem Ireną Tkaczuk-Kawalerowicz, z którym Powiat Cieszyński współpracuje. Wszystkim, którzy mieli swój udział w przygotowaniu tego szczególnego wydarzenia serdecznie dziękujemy!!! Rolnikom życzymy, aby  tak pięknych, słonecznych dni było w ich życiu jak najwięcej.
 
Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

2018-03-31

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę wielu radosnych chwil przepełnionych miłością i wzajemną życzliwością. Niech tajemnica Zmartwychwstania Pańskiego wzmocni wiarę, rozproszy niepokoje, przywróci nadzieję. Zdrowych, pogodnych i prawdziwie rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy. Wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch czytaj więcej »

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

2018-03-13

Ciekawy artykuł dotyczący naszego regionu można przeczytać na portalu Samorządowym. Link w artykule. czytaj więcej »

 
XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

2018-03-12

W dniu 11 marca 2018 r. w Brennej na stoku narciarskim „Pod Starym Groniem”, przy sprzyjającej aurze i w bardzo miłej atmosferze, odbyły się XX Zimowe Igrzyska Abstynentów Brenna 2018. czytaj więcej »

Młodzież zapobiega pożarom

Młodzież zapobiega pożarom

2018-03-02

2 marca w sali sesyjnej w Urzędzie Gminy Brenna odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. czytaj więcej »

 
Zimowy krajobraz na papierze

Zimowy krajobraz na papierze

2018-02-28

W środę 28 lutego 2018 w sali sesyjnej Urzędu Gminy Brenna odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w gminnym konkursie plastycznym „Zimowy krajobraz”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Brennej. czytaj więcej »

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

2018-02-26

Spotkanie z dziennikarką PORTALU SAMORZĄDOWEGO, Katarzyną Domagała-Szymonek. czytaj więcej »

 
GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

2018-02-22

W dniu 19.02.2018r. na sali sesyjnej Urzędu Gminy w Brennej odbyła się „Giełda Partnerstw” w ramach projektu „Brenna Písečná – wspólny start”. czytaj więcej »

O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

 
Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

 
Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »