jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

Dziękowali za plony

Dodano: 2013-08-26

Dziękowali za plony

 
Barwny korowód blisko 40 pojazdów i maszyn rolniczych przejechał przez Gminę Hażlach rozpoczynając Powiatowe Święto Plonów. Główna część uroczystości odbyła się w Zamarskach, które obchodzą w tym roku 790 lecie istnienia.
 
Na czele korowodu jechali  Starosta Cieszyński Jerzy Nogowczyk, Starosta Słupski Sławomir Ziemianowicz oraz Wójt Gminy Hażlach Karol Folwarczny, a dalej  sołtys wsi Klaudiusz Zawada z gospodarzami tegorocznych dożynek Urszulą i Piotrem Szkutek. Zebrani na trasie przejazdu mogli podziwiać przystrojone maszyny rolnicze i te najnowsze i te nieco starsze. Zanim Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej przedstawił tradycyjny obrzęd dożynkowy duchowni odmówili modlitwy, pobłogosławili plony i chleb dożynkowy. Ciepłe słowa do wszystkich rolników z powiatu cieszyńskiego skierowali gospodarze Powiatu i Gminy Hażlach. Dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie możemy spożywać chleb. Nasza polska tradycja nakazuje nam dzielić się chlebem szczególnie z tymi, którym go dziś brakuje. Uczy nas też szacunku do chleba, a co za tym idzie do pracy na roli. Starosta Jerzy  Nogowczyk prezentując w skrócie rolnictwo w powiecie wymienił m.in. osiągnięcia Karola i Romana Zagórów, producentów trzody chlewnej z Brzezówki, którzy w 2012 roku zostali laureatami krajowymi konkursu „AgroLiga”, zaś w województwie śląskim w kategorii rolnicy zdobyli tytuł Mistrza „AgroLigi”. Podkreślił znaczenie edukacji wspominając o sukcesach uczniów z Zespołu Szkół Rolniczych z Międzyświecia. Życzył też wszystkim zebranym pomyślności, zdrowia oraz obfitych zbiorów każdego roku. Po części oficjalnej sporą dawkę dobrej muzyki licznie zebranej w parku w Zamarskach publiczności zapewniły:  Zespół dziecięco-młodzieżowy Filii GOK Hażlach w Pogwizdowie, Orkiestra Dęta „Cieszynianka”, mażoretki, Męski Zespół Śpiewaczy przy OSP w Zamarskach oraz Zespół Regionalny „Wielokończanie” z Kończyc Wielkich. Uroczystość nie  zakończyła się jednak tylko na podziwianiu, ponieważ po występach artystycznych wszyscy zostali zaproszeni do zabawy tanecznej.
 
Razem z rolnikami z powiatu cieszyńskiego w Zamarskach świętowali zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się m.in: Poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht, Posłowie na Sejm RP; Aleksandra Trybuś, Czesław Gluza, Stanisław Szwed, Stanisław Pięta, Radny Sejmiku Woj. Ślaskiego Jan Kawulok, Wójtowie i Burmistrzowie, Radni Powiatu Cieszyńskiego, Radni Gminy Hażlach, Biskup Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego ks. bp Paweł Anweiler, duchowni, przedstawiciele różnych instytucji, organizacji i służb. Gośćmi specjalnymi imprezy była delegacja  władz Powiatu Słupskiego, ze Starostą Sławomirem Ziemianowiczem, Wicestarostą Andrzejem Burym oraz Sekretarzem Ireną Tkaczuk-Kawalerowicz, z którym Powiat Cieszyński współpracuje. Wszystkim, którzy mieli swój udział w przygotowaniu tego szczególnego wydarzenia serdecznie dziękujemy!!! Rolnikom życzymy, aby  tak pięknych, słonecznych dni było w ich życiu jak najwięcej.
 
Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

 
5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

 
Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »

25 lat „Kotarzan”

25 lat „Kotarzan”

2017-10-23

W październiku Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie” świętowała 25-lecie swojego istnienia. Ktoś może powiedzieć, że to niewiele, bo są zespoły, które mają staż znacznie dłuższy - 50, 70 lat. Jednak przez ćwierć wieku można zrobić naprawdę wiele. To aż 25 lat wkładu zespołu w zachowanie dziedzictwa kulturowego Brennej i Górek, poprzez prezentację śpiewów, tańców, strojów oraz scenek rodzajowych naszego rodzaju. czytaj więcej »

 
Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

2017-10-16

Środowisko kolarskie jest kolejnym, które dostrzegło ogromny potencjał Gminy Brenna, stąd wizyta przedstawicieli Polskiego Związku Kolarskiego na czele z prezesem Dariuszem Banaszkiem, a także byłych zasłużonych kolarzy szosowych m.in. Ryszarda Szurkowskiego w Urzędzie Gminy w Brennej. czytaj więcej »

Nagrody dla nauczycieli

Nagrody dla nauczycieli

2017-10-14

Niebawem przypada Święto Edukacji Narodowej nazywane również Dniem Nauczyciela. W związku z jego obchodami jak co roku podczas sesji Rady Gminy wręczone zostały Nagrody Wójta dla przedstawicieli grona pedagogicznego naszej gminy. czytaj więcej »

 
Pumptrack dla każdego!

Pumptrack dla każdego!

2017-09-12

Uwieńczeniem realizacji transgranicznego projektu unijnego, było uroczyste spotkanie w dniu 6 września 2017 r. mieszkańców pogranicza z Polski i Czech na nowopowstałym torze pumptrack w Brennej przy ulicy Góreckiej 224. czytaj więcej »

2. Bieg na Bucze

2. Bieg na Bucze

2017-09-12

W drugi weekend września odbyła się kolejna edycja Biegu na Bucze. W czasie tegorocznej imprezy odbyły się również biegi dla dzieci i młodzieży, w których wystartowało ponad 70 osób. Rywalizacje młodych adeptów biegania odbyły się przed południem, dlatego wszyscy, z uczestnikami biegu głównego na czele, mogli kibicować młodym biegaczom. czytaj więcej »

 
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

2017-09-04

1 września 2017 w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Górkach Małych miała miejsce inauguracja roku szkolnego oraz otwarcie nowego obiektu przedszkola, związanego z realizacją projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. czytaj więcej »

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

2017-08-30

27 sierpnia 2017 r., w gminie Brenna odbyły się "XXVIII Dożynki Ekumeniczne". W tradycyjnym korowodzie uczestniczyło ponad 60 rolników i przedsiębiorców. Gazdami byli Państwo Karina i Zdzisław Zbijowscy z Górek Wielkich. czytaj więcej »