jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

Oddali hołd

Dodano: 2013-09-02

Oddali hołd

W 74 rocznicę wybuchu II wojny światowej w Cieszynie uczczono Tych co o wolność walczyli i za wolność oddali życie. Kwiaty złożone pod pomnikami były wyrazem wdzięczności za ich bohaterską postawę.
 
Hymnem Państwowym pod tablicami pamięci na Placu Poniatowskiego rozpoczęły się obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej i Dnia Weterana. Przemówienie podczas uroczystości wygłosił Starosta Cieszyński Jerzy Nogowczyk, który dziękował kombatantom za ich bohaterską postawę, a także zwrócił sie do młodzieży, od której zależeć będzie przyszłość naszej Ojczyzny: Przodkowie Wasi wielokrotnie byli boleśnie doświadczani walcząc o wolność. Niech ich postawa będzie dla Was drogowskazem, przykładem. O historii nie wolno Wam zapominać, a my w rocznicę wybuchu II wojny światowej chcemy szczególnie pamiętać o budowniczych wolności, w której dziś możemy żyć. Drodzy Kombatanci to na Wasze ręce składamy hołd i część tym, którzy ponieśli najwyższą ofiarę za Ojczyznę. Niech hołd jaki oddajemy dziś wszystkim ofiarom II wojny światowej będzie przestrogą,  ale także i zachętą do większego szacunku okazywanego drogiemu człowiekowi, społecznościom, w których żyjemy.  Czerpiąc mądrość i siłę z historii żyjmy tak, aby wolność była darem najwyższym, za który wszyscy jesteśmy odpowiedzialni - mówił starosta.
 
W manifestacji patriotycznej wzięły udział władze Powiatu, Cieszyna, kombatanci, harcerze, młodzież, przedstawiciele stowarzyszeń, którzy przemaszerowali ulicami Cieszyna składając kwiaty także pod pomnikami Obrońców Ojczyzny i Bohaterskich Harcerzy. Następnie w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny została odprawiona Msza św. Obchody 74 rocznicy wybuchu II wojny światowej zakończyło spotkanie weteranów, które odbyło się w Domu Narodowym.
 
Źródło: www.powiat.cieszyn.pl
Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

2018-03-31

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę wielu radosnych chwil przepełnionych miłością i wzajemną życzliwością. Niech tajemnica Zmartwychwstania Pańskiego wzmocni wiarę, rozproszy niepokoje, przywróci nadzieję. Zdrowych, pogodnych i prawdziwie rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy. Wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch czytaj więcej »

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

2018-03-13

Ciekawy artykuł dotyczący naszego regionu można przeczytać na portalu Samorządowym. Link w artykule. czytaj więcej »

 
XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

2018-03-12

W dniu 11 marca 2018 r. w Brennej na stoku narciarskim „Pod Starym Groniem”, przy sprzyjającej aurze i w bardzo miłej atmosferze, odbyły się XX Zimowe Igrzyska Abstynentów Brenna 2018. czytaj więcej »

Młodzież zapobiega pożarom

Młodzież zapobiega pożarom

2018-03-02

2 marca w sali sesyjnej w Urzędzie Gminy Brenna odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. czytaj więcej »

 
Zimowy krajobraz na papierze

Zimowy krajobraz na papierze

2018-02-28

W środę 28 lutego 2018 w sali sesyjnej Urzędu Gminy Brenna odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w gminnym konkursie plastycznym „Zimowy krajobraz”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Brennej. czytaj więcej »

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

2018-02-26

Spotkanie z dziennikarką PORTALU SAMORZĄDOWEGO, Katarzyną Domagała-Szymonek. czytaj więcej »

 
GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

2018-02-22

W dniu 19.02.2018r. na sali sesyjnej Urzędu Gminy w Brennej odbyła się „Giełda Partnerstw” w ramach projektu „Brenna Písečná – wspólny start”. czytaj więcej »

O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

 
Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

 
Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »