jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

Dzień Edukacji Narodowej

Dodano: 2013-10-16

Dzień Edukacji Narodowej

Niezwykle uroczysty charakter miało spotkanie pracowników oświaty, które odbyło się w cieszyńskim starostwie. Święto Edukacji Narodowej tradycyjnie już stało się okazją do podziękowań i życzeń składanych tym, którzy kształcą i wychowują kolejne pokolenia. Uroczystość rozpoczęła Czesława Haczek, Członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego ds. Edukacji słowami prof. Jana Szczepańskiego: "Trzeba wychowywać młodzież na dobrych pracowników nauki, na ludzi umiejących myśleć i samodzielnie pracować, na ludzi posiadających wysokie kwalifikacje i wysokie poczucie odpowiedzialności za sprawy publiczne. Lecz nie na Hamletów i idealistów nie rozumiejących rzeczywistości". Po odśpiewaniu Hymnu i powiataniu gości głos zabrał Starosta Cieszyński Jerzy Nogowczyk. Dziękując wszystkim nauczycielom oraz pracownikom obsługi i administracji szkół powiatu cieszyńskiego zwrócił uwagę na sukcesy, które dzięki ich oddaniu młodzież osiąga, zarówno podczas egzaminów, konkursów, jak i olimpiad przedmiotowych. Starosta życzył także wszystkim wytrwałości, cierpliwości, zadowolenia z pracy oraz z osiągnięć własnych i uczniów. Życzenia złożyły również Dyrektor Bielskiej Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach Elżbieta Adamowska oraz przedstawicielki Związków Zawodowych: Henrietta Morawiec ze Związku Nauczycielstwa Polskiego w Cieszynie i Lidia Branny z Sekcji Regionalnej Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność Regionu Podbeskidzie.  Ważnym momentem święta było ślubowanie pedagogów, którzy w wyniku postępowania egzaminacyjnego uzyskali stopień nauczyciela mianowanego. W tym gronie znaleźli się:

Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego w Cieszynie:
1. Rafał Foltyn
2. Przemysław Herman
3. Agnieszka Huczała
4. Błażej Piksa
5. Barbara Romanowska
6. Michał Wawrzyczek

Zespół Szkół Technicznych im. Gwidona Langera w Cieszynie:
7. Joanna Holisz – Januszek
8. Ewa Jucha
9. Jakub Kania
10. Adriana Nawrat
11. Wiktoria Wacławik – Liszka

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Wiśle:
12. Paulina Damek
13. Iwona Gomola
14. Otylia Musialik
15. Marian Setkiewicz
16. Maria Sieklińska

Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej w Cieszynie:
17. Sylwia Kuczera
18. Anna Petřek
19. Ewelina Tkacz
20. Aleksandra Wojnar-Huczała

Zespół Placówek Szkolno - Wychowawczo - Rewalidacyjnych w Cieszynie:
21. Barbara Bestwina
22. Urszula Łabocka

I Liceum Ogólnokształcacego im. Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie:
23. Anna Broda

Zespół Placówek Psychologiczno-Pedagogicznych w Cieszynie:
24. Małgorzata Krótki 
Zespół Szkół Ogólnokształcących im. Pawła Stalmacha w Wiśle:

25. Dawid Czakon

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ustroniu:
26. Jolanta Myrmus

Następnie wręczona została Nagroda Starosty Cieszyńskiego przynawana m.in. za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczo-opiekuńczej, bardzo dobre wyniki nauczania, sukcesy uczniów w konkursach i olimpiadach przedmiotowych, podejmowanie nowatorskich działań, inicjowanie i organizowanie konkursów. W br. nagrodę Starosty przyznano 8 dyrektorom i 16 nauczycielom szkół i placówek oświatowych.

W gronie nagrodzonych nauczycieli znaleźli się: Piotr Chraniuk – z ZSB w Cieszynie, Olga Chybiorz – z ZPPP w Cieszynie, Paulina Damek – z ZSGH w Wiśle, Jolanta Dawidowicz-Macura – z I LO w Cieszynie,  Małgorzata Dziendziel – z ZSR w Międzyświeciu,  Agata Gołąb – z ZSGH w Wiśle,  Agnieszka Huczała – z ZS w Cieszynie, Izabela Kisza – z ZSZ (ZSTiO) w Skoczowie, Michał Kożuch – ZSP w Istebnej, Alicja Krzywoń – z ZSP w Ustroniu, Urszula Łabocka – z ZPSWR w Cieszynie, Iwona Niemiec – z ZPSWR w Cieszynie, Ewelina Tkacz – z ZSEG w Cieszynie, Maria Paszek – z ZSO w Wiśle, Anita Pokrywa - z ZST w Cieszynie, Grzegorz Ząbek – z II LO w Cieszynie. Dyrektorzy szkół i placówek oświatowych, ktorzy otrzymali nagrodę to: Bożena Cholewa – dyrektor ZST w Cieszynie, Beata Iwaniuk – dyrektor ZSGH w Wiśle, Kazimierz Kabiesz – dyrektor II LO w Cieszynie, Janusz Łukomski-Prajzner – dyrektor I LO w Cieszynie, Józef Polok – dyrektor OPP w Koniakowie, Józef Świeży – dyrektor CKP w Bażanowicach, Brygida Wnentrzak-Szteler - dyrektor ZPSWR w Cieszynie, Lilianna Zemła – dyrektor ZSEG w Cieszynie. Ponadto medalem Komisji Edukacji Narodowej odznaczeni zostali: Barbara Garsztka - nauczycielka j. polskiego z II LO w Cieszynie, Liliana Zemła - dyrektor ZSEG w Cieszynie, Jan Delong - dyrektor ZSR w Międzyświeciu. Uroczystość uświetnił występ młodzieży z Licem Ogólnokształcącego z Wisły. Spotkanie prowadzili Czesława Haczek, Członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego oraz Alfred Brudny Przewodniczący Komisji Edukacji Rady Powiatu Cieszyńskiego. Na koniec uroczystości Cz. Haczek w imieniu Zarządu, Przewodniczącego Rady Powiatu, Komisji Edukacji oraz Wydziału Edukacji życzyła wszystkim Pracownikom Oświaty:

by kształcili samodzielnych, odpowiedzialnych obywateli, zdolnych do podejmowania mądrych decyzji;
aby szkoły nie były pasażami, przez które się przebiega jak przez centrum handlowe, ale stały się miejscem, gdzie nabywa się właśnie mądrości, umiejętności i doświadczenia, by dostrzegać sprawy, zdarzenia, a przede wszystkim ludzi, gdzie reguły przedsiębiorczości, zarządzania i czysta ekonomia nie przesłaniają najważniejszego pytania o człowieka.

Źródło: www.powiat.cieszyn.pl

Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

 
5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

 
Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »

25 lat „Kotarzan”

25 lat „Kotarzan”

2017-10-23

W październiku Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie” świętowała 25-lecie swojego istnienia. Ktoś może powiedzieć, że to niewiele, bo są zespoły, które mają staż znacznie dłuższy - 50, 70 lat. Jednak przez ćwierć wieku można zrobić naprawdę wiele. To aż 25 lat wkładu zespołu w zachowanie dziedzictwa kulturowego Brennej i Górek, poprzez prezentację śpiewów, tańców, strojów oraz scenek rodzajowych naszego rodzaju. czytaj więcej »

 
Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

2017-10-16

Środowisko kolarskie jest kolejnym, które dostrzegło ogromny potencjał Gminy Brenna, stąd wizyta przedstawicieli Polskiego Związku Kolarskiego na czele z prezesem Dariuszem Banaszkiem, a także byłych zasłużonych kolarzy szosowych m.in. Ryszarda Szurkowskiego w Urzędzie Gminy w Brennej. czytaj więcej »

Nagrody dla nauczycieli

Nagrody dla nauczycieli

2017-10-14

Niebawem przypada Święto Edukacji Narodowej nazywane również Dniem Nauczyciela. W związku z jego obchodami jak co roku podczas sesji Rady Gminy wręczone zostały Nagrody Wójta dla przedstawicieli grona pedagogicznego naszej gminy. czytaj więcej »

 
Pumptrack dla każdego!

Pumptrack dla każdego!

2017-09-12

Uwieńczeniem realizacji transgranicznego projektu unijnego, było uroczyste spotkanie w dniu 6 września 2017 r. mieszkańców pogranicza z Polski i Czech na nowopowstałym torze pumptrack w Brennej przy ulicy Góreckiej 224. czytaj więcej »

2. Bieg na Bucze

2. Bieg na Bucze

2017-09-12

W drugi weekend września odbyła się kolejna edycja Biegu na Bucze. W czasie tegorocznej imprezy odbyły się również biegi dla dzieci i młodzieży, w których wystartowało ponad 70 osób. Rywalizacje młodych adeptów biegania odbyły się przed południem, dlatego wszyscy, z uczestnikami biegu głównego na czele, mogli kibicować młodym biegaczom. czytaj więcej »

 
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

2017-09-04

1 września 2017 w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Górkach Małych miała miejsce inauguracja roku szkolnego oraz otwarcie nowego obiektu przedszkola, związanego z realizacją projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. czytaj więcej »

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

2017-08-30

27 sierpnia 2017 r., w gminie Brenna odbyły się "XXVIII Dożynki Ekumeniczne". W tradycyjnym korowodzie uczestniczyło ponad 60 rolników i przedsiębiorców. Gazdami byli Państwo Karina i Zdzisław Zbijowscy z Górek Wielkich. czytaj więcej »