jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

Razem w regionie na rzecz zdrowia psychicznego

Dodano: 2013-11-21

Razem w regionie na rzecz zdrowia psychicznego

19 listopada w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Żywcu odbył się finał II Regionalnej Olimpiady Wiedzy O Zdrowiu Psychicznym. Celem Olimpiady była edukacja w zakresie zdrowia psychicznego,sprzyjająca lepszemu rozumieniu natury zaburzeń i zwalczaniu stereotypów. Tegoroczny konkurs to druga edycja olimpiady, organizowanej we współpracy trzech powiatów: cieszyńskiego, bielskiego i żywieckiego, która jest przykładem modelowej i serdecznej współpracy samorządów powiatowych w naszym regionie. Głównymi uczestnikami imprezy byli przede wszystkim uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w/w powiatów, czyli 9 laureatów etapu powiatowego. Rangę imprezy potwierdziły liczne patronaty, obecność władz samorządowych i radnych oraz gości, w tym członków jury, a nade wszystko wysoki poziom wiedzy laureatów, zweryfikowany kilkoma testami i dodatkowymi dogrywkami. 

Olimpiadę objęli patronatem: Senator RP Tadeusz Kopeć, który w obu edycjach, ufundował i wręczał nagrody rzeczowe i finansowe oraz Rafał Muchacki, Posłowie na Sejm RP : Małgorzata Pępek, Sławomir Kowalski i Stanisław Szwed i Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Psychiatrii-Robert Pudło. Wśród zaproszonych licznie gości Powiat Żywiecki reprezentowali: Starosta Andrzej Zieliński, Wicestarosta Andrzej Kalata, Członek Zarządu Marek Kuniec, Przewodniczący Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Tomasz Haczek; Kierownik Katarzyna Maślanka i Barbara Duda z Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i inni. Przedstawiciele Powiatu Cieszyńskiego obecni na olimpiadzie: Wicestarostwa Jerzy Pilch, Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Anna Suchanek oraz Barbara Kłosowska Kierownik Biura Promocji Zdrowia. Obecni samorządowcy Powiatu Bielskiego: Starosta Andrzej Płonka, Przewodnicząca Komisji Zdrowia Helena Byrdy-Przybyła, Naczelnik Lucyna Majewska i Inspektor Jadwiga Łękawa oraz – Dyrektor Józef Kuliński SPZOZ w Bielsku-Białej, Wicedyrektor Grzegorz Stanclik Zespołu Szkół „Silesia’ w Czechowicach – Dziedzicach i Klaudia Janek – terapeuta w Warsztatach Terapii Zajęciowej Specjalistycznego Psychiatrycznego ZOZ w Bielsku-Białej wraz z pacjentami.

Łącznie w olimpiadzie wzięło udział ponad 400 uczniów, z Powiatu Cieszyńskiego około 170 uczniów, w tym w finale: Karolina Leśnik z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie, pod opieką Sylwii Mikler, Martyna Gajny z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Wiśle pod opieką Monika Prościewicz i Daria Pilich z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie pod opieką Małgorzaty Orawskiej. 
Po krótkim powitaniu i wystąpieniach tematycznych, które wygłosili: prof. Witold Lukas Kierownik Katedry Medycyny Rodzinnej Śl. Uniwersytetu Medycznego, Prezes Marek Moszczak i Kierownik Elżbieta Trutkowska z PZOL w Międzybrodziu Bialskim, odbyła się część zasadnicza, czyli uczniowie, zostali poddani testom wiedzy, a niektórzy, w tym nasza uczennica Karolina Leśnik z Brennej, wzięli udział w dogrywce. Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu testowego czuwało Jury w składzie: Przewodnicząca Komisji: Sylwia Piela, psycholog, Z-ca Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żywcu oraz Dallal Mustafa, psycholog Oddziału Psychiatrycznego ZZOZ w Cieszynie, a także Dominika Bąk i Pan Rafał – psycholodzy w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Kulminacyjnym punktem programu było ogłoszenie wyników, które przedstawiają się następująco: 
Miejsce I zdobyła Paulina Chrobak - uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Kozach,
Miejsce II zdobyła nasza laureatka Karolina Leśnik, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie, której opiekunem była Pani Sylwia Mikler,
Miejsce III Dorota Gołuch z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Żywcu. 
w Żywcu
Szczęśliwe laureatki zostały nagrodzone wieloma nagrodami i upominkami, przygotowanymi i wręczanymi przez władze samorządowe, Senatora RP Tadeusza Kopcia, przedstawicieli pozostałych patronów i organizatorów. Nie zabrakło poczęstunku i upominków, a także podziękowań dla pozostałych uczniów, opiekunów, jury, innych gości i organizatorów.

Gratulujemy zwycięzcom, ich opiekunom oraz pozostałym finalistom !
Serdecznie dziękujemy członkom jury, patronom i organizatorom za modelową współpracę 
 

fot. Cz. Brachaczek

Źródło: www.powiat.cieszyn.pl

Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

2018-03-31

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę wielu radosnych chwil przepełnionych miłością i wzajemną życzliwością. Niech tajemnica Zmartwychwstania Pańskiego wzmocni wiarę, rozproszy niepokoje, przywróci nadzieję. Zdrowych, pogodnych i prawdziwie rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy. Wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch czytaj więcej »

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

2018-03-13

Ciekawy artykuł dotyczący naszego regionu można przeczytać na portalu Samorządowym. Link w artykule. czytaj więcej »

 
XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

2018-03-12

W dniu 11 marca 2018 r. w Brennej na stoku narciarskim „Pod Starym Groniem”, przy sprzyjającej aurze i w bardzo miłej atmosferze, odbyły się XX Zimowe Igrzyska Abstynentów Brenna 2018. czytaj więcej »

Młodzież zapobiega pożarom

Młodzież zapobiega pożarom

2018-03-02

2 marca w sali sesyjnej w Urzędzie Gminy Brenna odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. czytaj więcej »

 
Zimowy krajobraz na papierze

Zimowy krajobraz na papierze

2018-02-28

W środę 28 lutego 2018 w sali sesyjnej Urzędu Gminy Brenna odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w gminnym konkursie plastycznym „Zimowy krajobraz”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Brennej. czytaj więcej »

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

2018-02-26

Spotkanie z dziennikarką PORTALU SAMORZĄDOWEGO, Katarzyną Domagała-Szymonek. czytaj więcej »

 
GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

2018-02-22

W dniu 19.02.2018r. na sali sesyjnej Urzędu Gminy w Brennej odbyła się „Giełda Partnerstw” w ramach projektu „Brenna Písečná – wspólny start”. czytaj więcej »

O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

 
Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

 
Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »