jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

Razem w regionie na rzecz zdrowia psychicznego

Dodano: 2013-11-21

Razem w regionie na rzecz zdrowia psychicznego

19 listopada w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Żywcu odbył się finał II Regionalnej Olimpiady Wiedzy O Zdrowiu Psychicznym. Celem Olimpiady była edukacja w zakresie zdrowia psychicznego,sprzyjająca lepszemu rozumieniu natury zaburzeń i zwalczaniu stereotypów. Tegoroczny konkurs to druga edycja olimpiady, organizowanej we współpracy trzech powiatów: cieszyńskiego, bielskiego i żywieckiego, która jest przykładem modelowej i serdecznej współpracy samorządów powiatowych w naszym regionie. Głównymi uczestnikami imprezy byli przede wszystkim uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w/w powiatów, czyli 9 laureatów etapu powiatowego. Rangę imprezy potwierdziły liczne patronaty, obecność władz samorządowych i radnych oraz gości, w tym członków jury, a nade wszystko wysoki poziom wiedzy laureatów, zweryfikowany kilkoma testami i dodatkowymi dogrywkami. 

Olimpiadę objęli patronatem: Senator RP Tadeusz Kopeć, który w obu edycjach, ufundował i wręczał nagrody rzeczowe i finansowe oraz Rafał Muchacki, Posłowie na Sejm RP : Małgorzata Pępek, Sławomir Kowalski i Stanisław Szwed i Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Psychiatrii-Robert Pudło. Wśród zaproszonych licznie gości Powiat Żywiecki reprezentowali: Starosta Andrzej Zieliński, Wicestarosta Andrzej Kalata, Członek Zarządu Marek Kuniec, Przewodniczący Komisji Zdrowia i Polityki Społecznej Tomasz Haczek; Kierownik Katarzyna Maślanka i Barbara Duda z Zespołu ds. Ochrony Zdrowia i inni. Przedstawiciele Powiatu Cieszyńskiego obecni na olimpiadzie: Wicestarostwa Jerzy Pilch, Przewodnicząca Komisji Zdrowia i Pomocy Społecznej Anna Suchanek oraz Barbara Kłosowska Kierownik Biura Promocji Zdrowia. Obecni samorządowcy Powiatu Bielskiego: Starosta Andrzej Płonka, Przewodnicząca Komisji Zdrowia Helena Byrdy-Przybyła, Naczelnik Lucyna Majewska i Inspektor Jadwiga Łękawa oraz – Dyrektor Józef Kuliński SPZOZ w Bielsku-Białej, Wicedyrektor Grzegorz Stanclik Zespołu Szkół „Silesia’ w Czechowicach – Dziedzicach i Klaudia Janek – terapeuta w Warsztatach Terapii Zajęciowej Specjalistycznego Psychiatrycznego ZOZ w Bielsku-Białej wraz z pacjentami.

Łącznie w olimpiadzie wzięło udział ponad 400 uczniów, z Powiatu Cieszyńskiego około 170 uczniów, w tym w finale: Karolina Leśnik z I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie, pod opieką Sylwii Mikler, Martyna Gajny z Zespołu Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich w Wiśle pod opieką Monika Prościewicz i Daria Pilich z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Skoczowie pod opieką Małgorzaty Orawskiej. 
Po krótkim powitaniu i wystąpieniach tematycznych, które wygłosili: prof. Witold Lukas Kierownik Katedry Medycyny Rodzinnej Śl. Uniwersytetu Medycznego, Prezes Marek Moszczak i Kierownik Elżbieta Trutkowska z PZOL w Międzybrodziu Bialskim, odbyła się część zasadnicza, czyli uczniowie, zostali poddani testom wiedzy, a niektórzy, w tym nasza uczennica Karolina Leśnik z Brennej, wzięli udział w dogrywce. Nad prawidłowym przebiegiem egzaminu testowego czuwało Jury w składzie: Przewodnicząca Komisji: Sylwia Piela, psycholog, Z-ca Dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Żywcu oraz Dallal Mustafa, psycholog Oddziału Psychiatrycznego ZZOZ w Cieszynie, a także Dominika Bąk i Pan Rafał – psycholodzy w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Czechowicach-Dziedzicach. Kulminacyjnym punktem programu było ogłoszenie wyników, które przedstawiają się następująco: 
Miejsce I zdobyła Paulina Chrobak - uczennica Liceum Ogólnokształcącego w Kozach,
Miejsce II zdobyła nasza laureatka Karolina Leśnik, uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. A. Osuchowskiego w Cieszynie, której opiekunem była Pani Sylwia Mikler,
Miejsce III Dorota Gołuch z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Żywcu. 
w Żywcu
Szczęśliwe laureatki zostały nagrodzone wieloma nagrodami i upominkami, przygotowanymi i wręczanymi przez władze samorządowe, Senatora RP Tadeusza Kopcia, przedstawicieli pozostałych patronów i organizatorów. Nie zabrakło poczęstunku i upominków, a także podziękowań dla pozostałych uczniów, opiekunów, jury, innych gości i organizatorów.

Gratulujemy zwycięzcom, ich opiekunom oraz pozostałym finalistom !
Serdecznie dziękujemy członkom jury, patronom i organizatorom za modelową współpracę 
 

fot. Cz. Brachaczek

Źródło: www.powiat.cieszyn.pl

Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

 
5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

 
Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »

25 lat „Kotarzan”

25 lat „Kotarzan”

2017-10-23

W październiku Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie” świętowała 25-lecie swojego istnienia. Ktoś może powiedzieć, że to niewiele, bo są zespoły, które mają staż znacznie dłuższy - 50, 70 lat. Jednak przez ćwierć wieku można zrobić naprawdę wiele. To aż 25 lat wkładu zespołu w zachowanie dziedzictwa kulturowego Brennej i Górek, poprzez prezentację śpiewów, tańców, strojów oraz scenek rodzajowych naszego rodzaju. czytaj więcej »

 
Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

2017-10-16

Środowisko kolarskie jest kolejnym, które dostrzegło ogromny potencjał Gminy Brenna, stąd wizyta przedstawicieli Polskiego Związku Kolarskiego na czele z prezesem Dariuszem Banaszkiem, a także byłych zasłużonych kolarzy szosowych m.in. Ryszarda Szurkowskiego w Urzędzie Gminy w Brennej. czytaj więcej »

Nagrody dla nauczycieli

Nagrody dla nauczycieli

2017-10-14

Niebawem przypada Święto Edukacji Narodowej nazywane również Dniem Nauczyciela. W związku z jego obchodami jak co roku podczas sesji Rady Gminy wręczone zostały Nagrody Wójta dla przedstawicieli grona pedagogicznego naszej gminy. czytaj więcej »

 
Pumptrack dla każdego!

Pumptrack dla każdego!

2017-09-12

Uwieńczeniem realizacji transgranicznego projektu unijnego, było uroczyste spotkanie w dniu 6 września 2017 r. mieszkańców pogranicza z Polski i Czech na nowopowstałym torze pumptrack w Brennej przy ulicy Góreckiej 224. czytaj więcej »

2. Bieg na Bucze

2. Bieg na Bucze

2017-09-12

W drugi weekend września odbyła się kolejna edycja Biegu na Bucze. W czasie tegorocznej imprezy odbyły się również biegi dla dzieci i młodzieży, w których wystartowało ponad 70 osób. Rywalizacje młodych adeptów biegania odbyły się przed południem, dlatego wszyscy, z uczestnikami biegu głównego na czele, mogli kibicować młodym biegaczom. czytaj więcej »

 
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

2017-09-04

1 września 2017 w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Górkach Małych miała miejsce inauguracja roku szkolnego oraz otwarcie nowego obiektu przedszkola, związanego z realizacją projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. czytaj więcej »

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

2017-08-30

27 sierpnia 2017 r., w gminie Brenna odbyły się "XXVIII Dożynki Ekumeniczne". W tradycyjnym korowodzie uczestniczyło ponad 60 rolników i przedsiębiorców. Gazdami byli Państwo Karina i Zdzisław Zbijowscy z Górek Wielkich. czytaj więcej »