jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

Kulinarne talenty Cieszyna

Dodano: 2014-03-12

Kulinarne talenty Cieszyna

Zmagania w konkursie „Kulinarny Podbój Cieszyna” dobiegły końca, a ich zwieńczeniem był uroczysty finał, podczas którego jury wyłoniło najlepszych z najlepszych. 10 marca 2014 w restauracji Pod Królem Polskim zgromadziły się cztery najlepsze reprezentacje szkół, które walczyły ze sobą o mistrzowski tytuł. Do rywalizacji na przysłowiowe garnki i noże stanęły drużyny: Lawenda (I LO im. A Osuchowskiego), Modern Cooking (III LO im. W. Szybińskiego), Szalone Przepiórki (Zespół Szkół Ekonomiczno-Gastronomiczny w Cieszynie) oraz Zakręcone Kurki (Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie), którym  udało się zwycięsko przejść do ostatecznego, finałowego starcia. Celem konkursu było m.in.: doskonalenie umiejętności kulinarnych, rozbudzenie inicjatywy i pomysłowości uczniów; integracja młodzieży; aktywizacja lokalnej społeczności; popularyzacja tradycyjnych potraw śląska cieszyńskiego; promowanie wśród młodzieży gotowania jako sposobu na rozwijanie umiejętności; zachęcenia młodzieży do organizacji pozaszkolnych form spędzania wolnego czasu; wzrost świadomości dotyczącej spożywania oraz przygotowania posiłków w oparciu o regionalne i zdrowe produkty; ukazanie perspektyw jakie daje zawód kucharza.
Konkurs adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, mieszczących się na terenie  Cieszyna. W sumie w zmaganiach wzięło udział 29 drużyn, czyli łącznie 87 młodych uczestników. Nagrodą główną w finale było 1500 zł, wycieczka do Brukseli, zwycięski puchar, bony dla całej klasy na pizzę oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Cieszynie, które wręczył Wicestarosta Cieszyński Jerzy Pilch. Za drugie i trzecie miejsce przyznano kolejno 1000 zł i 500 zł, zaproszenie dla całej klasy na pizzę oraz również nagrody rzeczowe. Każdy z uczestników odebrał także od przedstawicieli władz miasta dyplom potwierdzający uczestnictwo w konkursie oraz upominki. Patronat nad konkursem objęła również Pani Mirosława Nykiel, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, która  ufundowała cenną nagrodę dla zwycięskiej drużyny. Klasyfikacja finałowa prezentuje się następująco:

Miejsce I: Szalone Przepiórki
ZSEG im. Macierzy Ziemi Cieszyńskiej, klasa 4 GB
• Jakub Pustówka
• Piotr Bańka
• Łukasz Greń
Miejsce II: Zakręcone Kurki
LO Towarzystwa Ewangelickiego, klasa 1 B
• Anna Chwastek
• Katarzyna Pilch
• Filip Czarnecki

Miejsce III: Lawenda
I LO im. Antoniego Osuchowskiego, klasa 3 C
• Katarzyna Siewko
• Anita Wenglorz
• Agata Zając

Miejsce IV: Modern Cooking
Zespół Szkół im. Władysława Szybińskiego, klasa 3 B LO
• Elżbieta Juroszek
• Justyna Kukuła
• Dominik Węglarz

W skład JURY weszli:
Marcin Świder – przewodniczący jury – konsultant ds. gastronomii firmy IGLOTEX
Izabela Greń - PRACOWNIA CZEKOLADY

 

Źródło: www.powiat.cieszyn.pl

Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

 
5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

 
Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »

25 lat „Kotarzan”

25 lat „Kotarzan”

2017-10-23

W październiku Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie” świętowała 25-lecie swojego istnienia. Ktoś może powiedzieć, że to niewiele, bo są zespoły, które mają staż znacznie dłuższy - 50, 70 lat. Jednak przez ćwierć wieku można zrobić naprawdę wiele. To aż 25 lat wkładu zespołu w zachowanie dziedzictwa kulturowego Brennej i Górek, poprzez prezentację śpiewów, tańców, strojów oraz scenek rodzajowych naszego rodzaju. czytaj więcej »

 
Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

2017-10-16

Środowisko kolarskie jest kolejnym, które dostrzegło ogromny potencjał Gminy Brenna, stąd wizyta przedstawicieli Polskiego Związku Kolarskiego na czele z prezesem Dariuszem Banaszkiem, a także byłych zasłużonych kolarzy szosowych m.in. Ryszarda Szurkowskiego w Urzędzie Gminy w Brennej. czytaj więcej »

Nagrody dla nauczycieli

Nagrody dla nauczycieli

2017-10-14

Niebawem przypada Święto Edukacji Narodowej nazywane również Dniem Nauczyciela. W związku z jego obchodami jak co roku podczas sesji Rady Gminy wręczone zostały Nagrody Wójta dla przedstawicieli grona pedagogicznego naszej gminy. czytaj więcej »

 
Pumptrack dla każdego!

Pumptrack dla każdego!

2017-09-12

Uwieńczeniem realizacji transgranicznego projektu unijnego, było uroczyste spotkanie w dniu 6 września 2017 r. mieszkańców pogranicza z Polski i Czech na nowopowstałym torze pumptrack w Brennej przy ulicy Góreckiej 224. czytaj więcej »

2. Bieg na Bucze

2. Bieg na Bucze

2017-09-12

W drugi weekend września odbyła się kolejna edycja Biegu na Bucze. W czasie tegorocznej imprezy odbyły się również biegi dla dzieci i młodzieży, w których wystartowało ponad 70 osób. Rywalizacje młodych adeptów biegania odbyły się przed południem, dlatego wszyscy, z uczestnikami biegu głównego na czele, mogli kibicować młodym biegaczom. czytaj więcej »

 
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

2017-09-04

1 września 2017 w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Górkach Małych miała miejsce inauguracja roku szkolnego oraz otwarcie nowego obiektu przedszkola, związanego z realizacją projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. czytaj więcej »

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

2017-08-30

27 sierpnia 2017 r., w gminie Brenna odbyły się "XXVIII Dożynki Ekumeniczne". W tradycyjnym korowodzie uczestniczyło ponad 60 rolników i przedsiębiorców. Gazdami byli Państwo Karina i Zdzisław Zbijowscy z Górek Wielkich. czytaj więcej »