jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

W hołdzie tym co polegli

Dodano: 2014-09-02

W hołdzie tym co polegli

1 września 1939 roku wybuch bomb zastąpił dźwięk szkolnego dzwonka. W 75. rocznicę tamtych wydarzeń w Cieszynie odbyły się uroczystości, w których uczestniczyli przedstawiciele Powiatu Cieszyńskiego Miasta Cieszyna, służb mundurowych, kombatanci, harcerze, uczniowie oraz mieszkańcy.  Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego przemówienie do zebranych na Placu Poniatowskiego wygłosił Wicestarosta Cieszyński Jerzy Pilch. Przekonani o ogromnej wartości pamięci dzięki której możemy tworzyć naszą przyszłość stajemy dziś ponownie w tym miejscu reprezentując społeczeństwo powiatu cieszyńskiego, aby z zadumą spojrzeć jeszcze raz na ogromną tragedię, która 1 września 1939 roku dotknęła nasz naród. Choć czas biegnie szybko do przodu i od tych wydarzeń minęło już 75 lat pamięć o II wojnie światowej i jej ofiarach jest żywa i taka musi pozostać jako przestroga przed wywoływaniem nowych konfliktów zbrojnych, których efektem zawsze pozostaje śmierć niewinnych. Pokój jest dobrem najwyższym, o który musimy cały czas dbać. Jest to zadanie nie tylko polityków, ale nas wszystkich. Zwracając się do młodzieży Wicestarosta zaapelował o to, aby trudna droga do wolności naszego narodu, poświęcenie i ofiary przodków pozwoliły  budować tak przyszłość naszego kraju, aby honor, duma i odwaga były wartościami, które nigdy nie przeminą. Nie zabrakło również ciepłych słów skierowanych w stronę kombatantów.  My dziś w rocznicę wybuchu II wojny światowej na ręce kombatantów chcemy złożyć cześć tym , którzy własną krwią wyznaczyli ścieżkę do naszej wolności. Drodzy kombatanci dziękujemy za Wasz heroizm, który jest dla nas przykładem. Choć dziś czujemy się bezpieczni nie znaczy to, że możemy tego poczucia nadużywać. Niech zaduma nad tragicznymi losami tego 6 letniego kataklizmu pozwoli z większym szacunkiem spojrzeć na drugiego człowieka, szukać tego co łączy, a nie dzieli i żyć z poczuciem odpowiedzialności za wolność, która została tak ofiarnie wywalczona - powiedział J. Pilch. Po modlitwie kapelanów i Apelu Poległych odśpiewano  Rotę po czym delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamięci. Następnie uczestnicy manifestacji w rytm orkiestry przemaszerowali ulicami Cieszyna składając kwiaty także pod pomnikami Obrońców Ojczyzny i Bohaterskich Harcerzy. Marsz zakończyła Msza Św. w intencji Obrońców Ojczyzny oraz ofiar II Wojny Światowej w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny. Obchody rocznicowe zakończyło  spotkanie weteranów, które odbyło się w Domu Narodowym.

Źródło: www.powiat.cieszyn.pl

Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

2018-03-31

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę wielu radosnych chwil przepełnionych miłością i wzajemną życzliwością. Niech tajemnica Zmartwychwstania Pańskiego wzmocni wiarę, rozproszy niepokoje, przywróci nadzieję. Zdrowych, pogodnych i prawdziwie rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy. Wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch czytaj więcej »

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

2018-03-13

Ciekawy artykuł dotyczący naszego regionu można przeczytać na portalu Samorządowym. Link w artykule. czytaj więcej »

 
XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

2018-03-12

W dniu 11 marca 2018 r. w Brennej na stoku narciarskim „Pod Starym Groniem”, przy sprzyjającej aurze i w bardzo miłej atmosferze, odbyły się XX Zimowe Igrzyska Abstynentów Brenna 2018. czytaj więcej »

Młodzież zapobiega pożarom

Młodzież zapobiega pożarom

2018-03-02

2 marca w sali sesyjnej w Urzędzie Gminy Brenna odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. czytaj więcej »

 
Zimowy krajobraz na papierze

Zimowy krajobraz na papierze

2018-02-28

W środę 28 lutego 2018 w sali sesyjnej Urzędu Gminy Brenna odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w gminnym konkursie plastycznym „Zimowy krajobraz”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Brennej. czytaj więcej »

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

2018-02-26

Spotkanie z dziennikarką PORTALU SAMORZĄDOWEGO, Katarzyną Domagała-Szymonek. czytaj więcej »

 
GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

2018-02-22

W dniu 19.02.2018r. na sali sesyjnej Urzędu Gminy w Brennej odbyła się „Giełda Partnerstw” w ramach projektu „Brenna Písečná – wspólny start”. czytaj więcej »

O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

 
Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

 
Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »