jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

W hołdzie tym co polegli

Dodano: 2014-09-02

W hołdzie tym co polegli

1 września 1939 roku wybuch bomb zastąpił dźwięk szkolnego dzwonka. W 75. rocznicę tamtych wydarzeń w Cieszynie odbyły się uroczystości, w których uczestniczyli przedstawiciele Powiatu Cieszyńskiego Miasta Cieszyna, służb mundurowych, kombatanci, harcerze, uczniowie oraz mieszkańcy.  Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego przemówienie do zebranych na Placu Poniatowskiego wygłosił Wicestarosta Cieszyński Jerzy Pilch. Przekonani o ogromnej wartości pamięci dzięki której możemy tworzyć naszą przyszłość stajemy dziś ponownie w tym miejscu reprezentując społeczeństwo powiatu cieszyńskiego, aby z zadumą spojrzeć jeszcze raz na ogromną tragedię, która 1 września 1939 roku dotknęła nasz naród. Choć czas biegnie szybko do przodu i od tych wydarzeń minęło już 75 lat pamięć o II wojnie światowej i jej ofiarach jest żywa i taka musi pozostać jako przestroga przed wywoływaniem nowych konfliktów zbrojnych, których efektem zawsze pozostaje śmierć niewinnych. Pokój jest dobrem najwyższym, o który musimy cały czas dbać. Jest to zadanie nie tylko polityków, ale nas wszystkich. Zwracając się do młodzieży Wicestarosta zaapelował o to, aby trudna droga do wolności naszego narodu, poświęcenie i ofiary przodków pozwoliły  budować tak przyszłość naszego kraju, aby honor, duma i odwaga były wartościami, które nigdy nie przeminą. Nie zabrakło również ciepłych słów skierowanych w stronę kombatantów.  My dziś w rocznicę wybuchu II wojny światowej na ręce kombatantów chcemy złożyć cześć tym , którzy własną krwią wyznaczyli ścieżkę do naszej wolności. Drodzy kombatanci dziękujemy za Wasz heroizm, który jest dla nas przykładem. Choć dziś czujemy się bezpieczni nie znaczy to, że możemy tego poczucia nadużywać. Niech zaduma nad tragicznymi losami tego 6 letniego kataklizmu pozwoli z większym szacunkiem spojrzeć na drugiego człowieka, szukać tego co łączy, a nie dzieli i żyć z poczuciem odpowiedzialności za wolność, która została tak ofiarnie wywalczona - powiedział J. Pilch. Po modlitwie kapelanów i Apelu Poległych odśpiewano  Rotę po czym delegacje złożyły kwiaty pod tablicą pamięci. Następnie uczestnicy manifestacji w rytm orkiestry przemaszerowali ulicami Cieszyna składając kwiaty także pod pomnikami Obrońców Ojczyzny i Bohaterskich Harcerzy. Marsz zakończyła Msza Św. w intencji Obrońców Ojczyzny oraz ofiar II Wojny Światowej w kościele parafialnym pw. św. Marii Magdaleny. Obchody rocznicowe zakończyło  spotkanie weteranów, które odbyło się w Domu Narodowym.

Źródło: www.powiat.cieszyn.pl

Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

 
5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

 
Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »

25 lat „Kotarzan”

25 lat „Kotarzan”

2017-10-23

W październiku Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie” świętowała 25-lecie swojego istnienia. Ktoś może powiedzieć, że to niewiele, bo są zespoły, które mają staż znacznie dłuższy - 50, 70 lat. Jednak przez ćwierć wieku można zrobić naprawdę wiele. To aż 25 lat wkładu zespołu w zachowanie dziedzictwa kulturowego Brennej i Górek, poprzez prezentację śpiewów, tańców, strojów oraz scenek rodzajowych naszego rodzaju. czytaj więcej »

 
Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

2017-10-16

Środowisko kolarskie jest kolejnym, które dostrzegło ogromny potencjał Gminy Brenna, stąd wizyta przedstawicieli Polskiego Związku Kolarskiego na czele z prezesem Dariuszem Banaszkiem, a także byłych zasłużonych kolarzy szosowych m.in. Ryszarda Szurkowskiego w Urzędzie Gminy w Brennej. czytaj więcej »

Nagrody dla nauczycieli

Nagrody dla nauczycieli

2017-10-14

Niebawem przypada Święto Edukacji Narodowej nazywane również Dniem Nauczyciela. W związku z jego obchodami jak co roku podczas sesji Rady Gminy wręczone zostały Nagrody Wójta dla przedstawicieli grona pedagogicznego naszej gminy. czytaj więcej »

 
Pumptrack dla każdego!

Pumptrack dla każdego!

2017-09-12

Uwieńczeniem realizacji transgranicznego projektu unijnego, było uroczyste spotkanie w dniu 6 września 2017 r. mieszkańców pogranicza z Polski i Czech na nowopowstałym torze pumptrack w Brennej przy ulicy Góreckiej 224. czytaj więcej »

2. Bieg na Bucze

2. Bieg na Bucze

2017-09-12

W drugi weekend września odbyła się kolejna edycja Biegu na Bucze. W czasie tegorocznej imprezy odbyły się również biegi dla dzieci i młodzieży, w których wystartowało ponad 70 osób. Rywalizacje młodych adeptów biegania odbyły się przed południem, dlatego wszyscy, z uczestnikami biegu głównego na czele, mogli kibicować młodym biegaczom. czytaj więcej »

 
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

2017-09-04

1 września 2017 w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Górkach Małych miała miejsce inauguracja roku szkolnego oraz otwarcie nowego obiektu przedszkola, związanego z realizacją projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. czytaj więcej »

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

2017-08-30

27 sierpnia 2017 r., w gminie Brenna odbyły się "XXVIII Dożynki Ekumeniczne". W tradycyjnym korowodzie uczestniczyło ponad 60 rolników i przedsiębiorców. Gazdami byli Państwo Karina i Zdzisław Zbijowscy z Górek Wielkich. czytaj więcej »