jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

Uczcili Legionistów

Dodano: 2014-09-22

Uczcili Legionistów

W setną rocznicę wymarszu Legionu Śląskiego z Cieszyna nad Olzą odbyło się wiele uroczystości. Główne obchody miały miejsce w niedzielę w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Rozpoczęły się o godz. 10.00 w Sali Sesyjnej cieszyńskiego Ratusza uroczystą, wspólną Sesją Rady Miejskiej Cieszyna i Rady Powiatu Cieszyńskiego. Obrady prowadzili ich Przewodniczący Bolesław Zemła oraz Stanisław Kubicius. W programie znalazł się multimedialny wykład Stefana Króla i Józefa Szymeczka pt." Śląsk Cieszyński a legiony Polskie".  Po czym Radni Miasta i Powiatu  przyjęli wspólne oświadczenie w sprawie uczczenia pamięci Legionistów – mieszkańców Śląska Cieszyńskiego w setną rocznicę wymarszu Legionu Śląskiego z Cieszyna na fronty I wojny światowej: " W dniu 21 września 1914 roku żołnierze Legionu Śląskiego pod dowództwem Hieronima Przepilińskiego, Feliksa Hajduka i Jana Łyska wyruszyli na fronty I wojny światowej, by walczyć o wolność i suwerenność Ojczyzny. Rada Miejska Cieszyna oraz Rada Powiatu Cieszyńskiego wyrażają najwyższe uznanie i szacunek Legionistom – synom Naszej Ziemi – których poświęcenie i odwaga w walce były nie tylko dowodem wielkiego patriotyzmu, ale także przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Niechaj pamięć o Legionistach – ochotnikach ze Śląska Cieszyńskiego i Pogranicza Morawskiego – biorących udział we wszystkich kampaniach wojennych w Karpatach i Besarabii, na Bukowinie i Wołyniu, pozostanie zawsze żywa. Niech krzywda zapomnienia nigdy nie spotka tych, którzy ponieśli ofiarę najwyższą – oddali życie za wolną Polskę".
Wspólną sesję zakończył program artystyczny w wykonaniu części Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej oraz Radnej Powiatowej Beaty Sabath. W sesji połączonych Rad wzięli udział także zaproszeni goście m.in.: Posłanka na Sejm RP Aleksandra Trubuś, Przewodniczący Sejmiku Woj. Śląskiego Andrzej Gościniak, Starosta Cieszyński Jerzy Nogowczyk, Burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek, Prezes Zarządu Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej Jan Ryłko, a także historyk, przewodniczący Kongresu Polaków w Republice Czeskiej dr Józef Szymeczek. Dalsza część uroczystości miała miejsce w  Parku Sikory w Czeskim Cieszynie gdzie odsłonięto  tablicę upamiętniającą wymarsz Legionu Śląskiego. Ochotnicy ruszyli do walki o niepodległą ojczyznę dokładnie sto lat temu. Szlak bojowy wiódł z Węgier przez Karpaty, gdzie cieszyńscy ochotnicy bili się w krwawych walkach, a dalej na Bukowinę i ostatecznie na Wołyń. Z parku Sikory uczestnicy manifestacji przeszli w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej  pod Pomnik Legionistów znajdujący się  u stóp Wzgórza Zamkowego w Cieszynie gdzie odbył się apel poległych, a delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Podczas oficjalnych wystąpień głos zabrali: Burmistrz  Mieczysław Szczurek, który odczytał list Prezydenta RP  Bronisława Komorowskiego, Wicewojewoda Śląski Piotr Spyra, a także Przewodniczący Andrzej Gośniak, który odczytał treść oświadczenia w sprawie uczczenia pamięci Legionistów.  Na koniec wspólnie odśpiewano "Rotę". O  oprawę muzyczną zadbały połączone chóry z obu stron Olzy.  Patriotyczne pieśni można było  usłyszeć także na cieszyńskim Zamku. Główne obchody  setnej rocznicy wymarszu Legionu Śląskiego z Cieszyna zakończyła ekumeniczna Msza św. w Rotundzie św. Mikołaja.

fot. Cz. Brachaczek, H.Pieszka

Źródło: www.powiat.cieszyn.pl

Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

2018-03-31

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę wielu radosnych chwil przepełnionych miłością i wzajemną życzliwością. Niech tajemnica Zmartwychwstania Pańskiego wzmocni wiarę, rozproszy niepokoje, przywróci nadzieję. Zdrowych, pogodnych i prawdziwie rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy. Wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch czytaj więcej »

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

2018-03-13

Ciekawy artykuł dotyczący naszego regionu można przeczytać na portalu Samorządowym. Link w artykule. czytaj więcej »

 
XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

2018-03-12

W dniu 11 marca 2018 r. w Brennej na stoku narciarskim „Pod Starym Groniem”, przy sprzyjającej aurze i w bardzo miłej atmosferze, odbyły się XX Zimowe Igrzyska Abstynentów Brenna 2018. czytaj więcej »

Młodzież zapobiega pożarom

Młodzież zapobiega pożarom

2018-03-02

2 marca w sali sesyjnej w Urzędzie Gminy Brenna odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. czytaj więcej »

 
Zimowy krajobraz na papierze

Zimowy krajobraz na papierze

2018-02-28

W środę 28 lutego 2018 w sali sesyjnej Urzędu Gminy Brenna odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w gminnym konkursie plastycznym „Zimowy krajobraz”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Brennej. czytaj więcej »

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

2018-02-26

Spotkanie z dziennikarką PORTALU SAMORZĄDOWEGO, Katarzyną Domagała-Szymonek. czytaj więcej »

 
GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

2018-02-22

W dniu 19.02.2018r. na sali sesyjnej Urzędu Gminy w Brennej odbyła się „Giełda Partnerstw” w ramach projektu „Brenna Písečná – wspólny start”. czytaj więcej »

O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

 
Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

 
Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »