jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

Uczcili Legionistów

Dodano: 2014-09-22

Uczcili Legionistów

W setną rocznicę wymarszu Legionu Śląskiego z Cieszyna nad Olzą odbyło się wiele uroczystości. Główne obchody miały miejsce w niedzielę w Cieszynie i Czeskim Cieszynie.

Rozpoczęły się o godz. 10.00 w Sali Sesyjnej cieszyńskiego Ratusza uroczystą, wspólną Sesją Rady Miejskiej Cieszyna i Rady Powiatu Cieszyńskiego. Obrady prowadzili ich Przewodniczący Bolesław Zemła oraz Stanisław Kubicius. W programie znalazł się multimedialny wykład Stefana Króla i Józefa Szymeczka pt." Śląsk Cieszyński a legiony Polskie".  Po czym Radni Miasta i Powiatu  przyjęli wspólne oświadczenie w sprawie uczczenia pamięci Legionistów – mieszkańców Śląska Cieszyńskiego w setną rocznicę wymarszu Legionu Śląskiego z Cieszyna na fronty I wojny światowej: " W dniu 21 września 1914 roku żołnierze Legionu Śląskiego pod dowództwem Hieronima Przepilińskiego, Feliksa Hajduka i Jana Łyska wyruszyli na fronty I wojny światowej, by walczyć o wolność i suwerenność Ojczyzny. Rada Miejska Cieszyna oraz Rada Powiatu Cieszyńskiego wyrażają najwyższe uznanie i szacunek Legionistom – synom Naszej Ziemi – których poświęcenie i odwaga w walce były nie tylko dowodem wielkiego patriotyzmu, ale także przyczyniły się do odzyskania niepodległości przez Polskę. Niechaj pamięć o Legionistach – ochotnikach ze Śląska Cieszyńskiego i Pogranicza Morawskiego – biorących udział we wszystkich kampaniach wojennych w Karpatach i Besarabii, na Bukowinie i Wołyniu, pozostanie zawsze żywa. Niech krzywda zapomnienia nigdy nie spotka tych, którzy ponieśli ofiarę najwyższą – oddali życie za wolną Polskę".
Wspólną sesję zakończył program artystyczny w wykonaniu części Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej oraz Radnej Powiatowej Beaty Sabath. W sesji połączonych Rad wzięli udział także zaproszeni goście m.in.: Posłanka na Sejm RP Aleksandra Trubuś, Przewodniczący Sejmiku Woj. Śląskiego Andrzej Gościniak, Starosta Cieszyński Jerzy Nogowczyk, Burmistrz Cieszyna Mieczysław Szczurek, Prezes Zarządu Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej Jan Ryłko, a także historyk, przewodniczący Kongresu Polaków w Republice Czeskiej dr Józef Szymeczek. Dalsza część uroczystości miała miejsce w  Parku Sikory w Czeskim Cieszynie gdzie odsłonięto  tablicę upamiętniającą wymarsz Legionu Śląskiego. Ochotnicy ruszyli do walki o niepodległą ojczyznę dokładnie sto lat temu. Szlak bojowy wiódł z Węgier przez Karpaty, gdzie cieszyńscy ochotnicy bili się w krwawych walkach, a dalej na Bukowinę i ostatecznie na Wołyń. Z parku Sikory uczestnicy manifestacji przeszli w asyście Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej  pod Pomnik Legionistów znajdujący się  u stóp Wzgórza Zamkowego w Cieszynie gdzie odbył się apel poległych, a delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Podczas oficjalnych wystąpień głos zabrali: Burmistrz  Mieczysław Szczurek, który odczytał list Prezydenta RP  Bronisława Komorowskiego, Wicewojewoda Śląski Piotr Spyra, a także Przewodniczący Andrzej Gośniak, który odczytał treść oświadczenia w sprawie uczczenia pamięci Legionistów.  Na koniec wspólnie odśpiewano "Rotę". O  oprawę muzyczną zadbały połączone chóry z obu stron Olzy.  Patriotyczne pieśni można było  usłyszeć także na cieszyńskim Zamku. Główne obchody  setnej rocznicy wymarszu Legionu Śląskiego z Cieszyna zakończyła ekumeniczna Msza św. w Rotundzie św. Mikołaja.

fot. Cz. Brachaczek, H.Pieszka

Źródło: www.powiat.cieszyn.pl

Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

 
5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

 
Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »

25 lat „Kotarzan”

25 lat „Kotarzan”

2017-10-23

W październiku Rodzinna Grupa Pieśni i Tańca „Kotarzanie” świętowała 25-lecie swojego istnienia. Ktoś może powiedzieć, że to niewiele, bo są zespoły, które mają staż znacznie dłuższy - 50, 70 lat. Jednak przez ćwierć wieku można zrobić naprawdę wiele. To aż 25 lat wkładu zespołu w zachowanie dziedzictwa kulturowego Brennej i Górek, poprzez prezentację śpiewów, tańców, strojów oraz scenek rodzajowych naszego rodzaju. czytaj więcej »

 
Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

Władze PZKol z wizytą w UG Brenna

2017-10-16

Środowisko kolarskie jest kolejnym, które dostrzegło ogromny potencjał Gminy Brenna, stąd wizyta przedstawicieli Polskiego Związku Kolarskiego na czele z prezesem Dariuszem Banaszkiem, a także byłych zasłużonych kolarzy szosowych m.in. Ryszarda Szurkowskiego w Urzędzie Gminy w Brennej. czytaj więcej »

Nagrody dla nauczycieli

Nagrody dla nauczycieli

2017-10-14

Niebawem przypada Święto Edukacji Narodowej nazywane również Dniem Nauczyciela. W związku z jego obchodami jak co roku podczas sesji Rady Gminy wręczone zostały Nagrody Wójta dla przedstawicieli grona pedagogicznego naszej gminy. czytaj więcej »

 
Pumptrack dla każdego!

Pumptrack dla każdego!

2017-09-12

Uwieńczeniem realizacji transgranicznego projektu unijnego, było uroczyste spotkanie w dniu 6 września 2017 r. mieszkańców pogranicza z Polski i Czech na nowopowstałym torze pumptrack w Brennej przy ulicy Góreckiej 224. czytaj więcej »

2. Bieg na Bucze

2. Bieg na Bucze

2017-09-12

W drugi weekend września odbyła się kolejna edycja Biegu na Bucze. W czasie tegorocznej imprezy odbyły się również biegi dla dzieci i młodzieży, w których wystartowało ponad 70 osób. Rywalizacje młodych adeptów biegania odbyły się przed południem, dlatego wszyscy, z uczestnikami biegu głównego na czele, mogli kibicować młodym biegaczom. czytaj więcej »

 
INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

2017-09-04

1 września 2017 w Przedszkolu Publicznym nr 1 w Górkach Małych miała miejsce inauguracja roku szkolnego oraz otwarcie nowego obiektu przedszkola, związanego z realizacją projektów współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej. czytaj więcej »

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

XXVIII Dożynki Ekumeniczne

2017-08-30

27 sierpnia 2017 r., w gminie Brenna odbyły się "XXVIII Dożynki Ekumeniczne". W tradycyjnym korowodzie uczestniczyło ponad 60 rolników i przedsiębiorców. Gazdami byli Państwo Karina i Zdzisław Zbijowscy z Górek Wielkich. czytaj więcej »