jesteś: AktualnościPowiększ tekst: A

Pożegnaliśmy ks. Alfonsa Chmiela

Dodano: 2015-04-17

Pożegnaliśmy ks. Alfonsa Chmiela

16 kwietnia 2015, w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Brennej, podczas uroczystości pogrzebowych pożegnano zmarłego proboszcza ks. Alfonsa Chmiela, długoletniego mieszkańca Brennej.

Ks. Alfons Chmiel urodził się 2 sierpnia 1933 r. w Osinach (obecnie dzielnica Żor). W 1939 r. rozpoczął naukę w szkole podstawowej w Osinach. Po zakończeniu II wojny światowej przez dwa miesiące uczęszczał do szkoły powszechnej w Osinach, by w tym samym roku rozpocząć naukę w Państwowym Liceum i Gimnazjum w Żorach. W 1951 r., po złożeniu egzaminu dojrzałości, rozpoczął studia w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia diakonatu otrzymał w Krakowie 16 czerwca 1956, święcenia prezbiteriatu 9 września 1956. Po zastępstwie w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biertułtowach, z początkiem stycznia 1957 r. został tam mianowany wikariuszem parafialnym. Następnie pełnił posługę duszpasterską w parafiach: Świętego Antoniego w Dąbrówce Małej, Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim, Niepokalanego poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. W grudniu 1967 został mianowany wikariuszem adiutorem w parafii Św. Jana Chrzciciela w Brennej. W styczniu 1968 r. mianowany został administratorem, później proboszczem parafii w Brennej. Od kwietnia 1989 r. był ojcem duchownym księży w dekanacie skoczowskim. W czerwcu 1989 r. złożył rezygnację z urzędu proboszcza i w sierpniu tego roku został przeniesiony na emeryturę. Zamieszkał na terenie parafii w Brennej. Zmarł 13 kwietnia 2015 r. w Brennej. Pochowany został na miejscowym cmentarzu parafialnym 16 kwietnia 2015 r.

Na zakończenie Mszy św. żałobnej o zasługach zmarłego kapłana wspominali: proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej w Brennej Centrum ks. Czesław Szwed, proboszcz Parafii Ewangelicko-augsburskiej Brenna-Górki ks. Roman Kluz, Wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch oraz były Naczelnik Gminy Władysław Heller. Homilię wygłosił ks. Izydor Harazin, wikary parafii Rzymskokatolickiej w Brennej w latach 1972-1975.

Wójt Gminy Brenna Pan Jerzy Pilch pożegnał ks. Alfonsa Chmiela słowami:

„Czcigodni księża biskupi, drodzy kapłani, rodzino i wszyscy wierni. Jesteśmy tu przede wszystkim po to, by wspólnotą naszych sec i myśli zaświadczyć o tym, że pamięć o księdzu proboszczu Alfonsie pozostanie żywa i na zawsze w naszych sercach i modlitwie.

Księże Proboszczu, byłeś nie tylko kapłanem, byłeś przede wszystkim człowiekiem rozmodlonym o dużej wrażliwości i oddanym sercu. Przyszedłeś do naszej wspólnoty parafialnej przed 48 laty pełen życia i energii. Odchodzisz utrudzony ale bogaty o naszą wdzięczność za dobro, które na nas przelałeś. Przez wszystkie te lata troszczyłeś się o naszą świątynię, parafian, i przyczyniłeś się do budowania pozytywnego wizerunku naszej gminy.

Żegnając Cię dzisiaj w tej smutnej chwili w imieniu całej naszej gminy powiem, że nasza społeczność miała ogromne szczęście, bo spotkała na swej drodze kapłana, który odcisnął piętno dobroci, życzliwości i ofiarnej pracy dla drugich. Pomagajmy sobie w trudnych chwilach Kochani, każdy z nas pewnie w inny sposób zapamięta naszego księdza proboszcza.

Ja osobiście dziękuję za wiele lat formowania mojej duchowości jako uczeń nauki religii, ministrant, co dało mi wspaniałą podstawę do rozwijania własnych zainteresowań i pasji. Podczas studiów umiałeś mądrze doradzać i wspierałeś modlitwą. Dziękuję Ci żeś pobłogosławił nasz związek małżeński. Nawet później, kiedy stałem się już niezależnym człowiekiem byłeś zawsze gdzieś w pobliżu, podsuwając wartościowe książki i opracowania swoich przemyśleń.

Księże Proboszczu Breńska ziemia jest Ci wdzięczna, że żyłeś z nami. Plony Twego siewu pozostaną. Bóg Ci zapłać za wszystko.”

Źródło: www.brenna.org.pl

Pobierz artykuł w formacie  
Udostępnij  
Drukuj artykuł  
 
Pozostałe informacje:
Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

2018-03-31

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę wielu radosnych chwil przepełnionych miłością i wzajemną życzliwością. Niech tajemnica Zmartwychwstania Pańskiego wzmocni wiarę, rozproszy niepokoje, przywróci nadzieję. Zdrowych, pogodnych i prawdziwie rodzinnych Świąt Wielkiej Nocy. Wójt Gminy Brenna Jerzy Pilch czytaj więcej »

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

Austria? Włochy? Może Beskidy :)

2018-03-13

Ciekawy artykuł dotyczący naszego regionu można przeczytać na portalu Samorządowym. Link w artykule. czytaj więcej »

 
XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

XX Zimowe Igrzyska Abstynentów

2018-03-12

W dniu 11 marca 2018 r. w Brennej na stoku narciarskim „Pod Starym Groniem”, przy sprzyjającej aurze i w bardzo miłej atmosferze, odbyły się XX Zimowe Igrzyska Abstynentów Brenna 2018. czytaj więcej »

Młodzież zapobiega pożarom

Młodzież zapobiega pożarom

2018-03-02

2 marca w sali sesyjnej w Urzędzie Gminy Brenna odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. czytaj więcej »

 
Zimowy krajobraz na papierze

Zimowy krajobraz na papierze

2018-02-28

W środę 28 lutego 2018 w sali sesyjnej Urzędu Gminy Brenna odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w gminnym konkursie plastycznym „Zimowy krajobraz”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Brennej. czytaj więcej »

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

Rozwój gminy Brenna - rozmowa wideo

2018-02-26

Spotkanie z dziennikarką PORTALU SAMORZĄDOWEGO, Katarzyną Domagała-Szymonek. czytaj więcej »

 
GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

GIEŁDY PARTNERSTW Euroregionu Śląsk Cieszyński

2018-02-22

W dniu 19.02.2018r. na sali sesyjnej Urzędu Gminy w Brennej odbyła się „Giełda Partnerstw” w ramach projektu „Brenna Písečná – wspólny start”. czytaj więcej »

O budżecie gminy Brenna

O budżecie gminy Brenna

2018-02-05

Wywiad dla portalu www.ox.pl czytaj więcej »

 
Życzenia Swiąteczne

Życzenia Swiąteczne

2017-12-24

Obejrzyj Życzenia Świateczne czytaj więcej »

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce ponownie ze Złotą Kozicą!

2017-11-28

5. Dolina Leśnicy Bieg o Breńskie Kierpce po raz drugi z rzędu Najlepszym Biegiem Górskim w Stylu Anglosaskim w Polsce oraz trzecim w klasyfikacji generalnej! czytaj więcej »

 
Wręczono Srebrne Cieszynianki

Wręczono Srebrne Cieszynianki

2017-11-15

Decyzją Rady Gminy Brenna tegoroczny Laur Srebrnej Cieszynianki otrzymała mieszkanka Brennej Krystyna Żyłka. czytaj więcej »

Obchody Święta Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

2017-11-13

11 Listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ten dzień przypomina nam o trudnych 123 latach, w czasie których nasza ojczyzna znajdowała się pod zaborami, wspominamy Tych, którzy w walce o wolną Polskę oddali swoje życie. czytaj więcej »